Жените се грижат многу за косата, бидејќи тоа ја менува визијата и ги тера да изгледаат прекрасно. Сепак, за да ја одржите коса и скалпот здрави, се користат производи за убавина, кои не секогаш даваат добри резултати.

За среќа имаме решение за Вас.

Подготовката на овој рецепт е многу едноставен и лесен и имате потреба само од една состојка која веќе ја имате во вашата кујна – компири. Компирите обезбедуваат идеална нега на косата и во меѓувреме го одржува во добра состојба скалпот, косата расте побрзо.

Јасно е дека нема да ја видите вашата коса да расте за два дена, но ако сте трпеливи, по една недела ќе видите одличен резултат.

Припрема:

Прво измиете ги компирите и излупете ги. Потоа исечете ги на мали парчиња и ставите ги во блендер. Ако оваа смеса е премногу густа, можете да додадете малку вода во неа. Потоа треба да ја прецедите смесата со помош на газа или мало сито. Тоа ќе ги одвои остатоците од компири и ќе го добиете екстрактот кој е неопходен за раст на коса.

Начин на користење:

Нанесете ја оваа смеса на косата, особено на скалпот и покријте ја косата со капа за туширање. Оставете да дејствува околу 20-25 минути, а потоа измијте ја косата со благ шампон и вода.

Треба да го направите ова два или три пати неделно, за да можете да ги видите резултатите, инаку нема да се добие целосна благодат од компирите, кои и помагаат на вашата коса да расте побрзо.

Ако го направите овој интересно домашен лек точно како што е рецептот, ќе ги добиете неверојатните придобивки од маската со компири. Напротив, ако го направите само еднаш, не треба да очекувате некаков резултат. Треба да правите барем два или три пати неделно во период од три недели за да ги видите целосните резултати.