Сонот на секоја жена е да има долга, густа и свиленкаста коса, но за жал, повеќето од нас се со сува и оштетена коса. Причините за оштетена коса можат да бидат различни.

Некои од најчестите причини вклучуваат прекумерно миење со тешки сапуни и шампони, изложеност на штетни ултравиолетови сончеви зраци, користење на апарати како преси и фенови, недостаток на влага во косата, хлорирана вода.

Ако косата ви е оштетена и барате поевтино и ефикасно решение – ова е сè што ви треба.

Оваа смеса ќе ја промени вашата коса и ќе го подобри вашиот изглед.

Всушност рецептот се состои од две главни состојки глицин и пролин, и двете може да се најдат во желатинот.

Причината за користење на желатин за овој рецепт е дека желатинот е голем извор на протеини и аминокиселини и помага за раст на косата и ноктите.

Состојки потребни за овој рецепт:

1 лажица желатин

1 јајце

½ чаша млеко

2 супени лажици маслиново масло

2 лажички јаболков оцет

2 лажици балсам (само ако имате сува коса)

Постапка:

Во загреано млеко додадете желатин и добро промешајте. Потоа додадете го јајцето, маслиновото масло, јаболковиот оцет и балсамот. Промешајте повторно.

Начин на употреба:

Ставете ја оваа неверојатна мешавина на влажна коса и ставете капа за туширање. Оставете ја така косата еден час и го измијте ја со шампон. Можете да ја користите оваа смеса два пати неделно.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/05/fb_75dda7cad1c5508fe1ddb7d90906f9f0.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/05/fb_75dda7cad1c5508fe1ddb7d90906f9f0-400x214.jpgDijana IlievaКоса/ноктиЗдравјеСонот на секоја жена е да има долга, густа и свиленкаста коса, но за жал, повеќето од нас се со сува и оштетена коса. Причините за оштетена коса можат да бидат различни. Некои од најчестите причини вклучуваат прекумерно миење со тешки сапуни и шампони, изложеност на штетни ултравиолетови сончеви зраци,...Секој ден нешто свежо