Потребни состојки:

  • 1 кг. свинско месо
  • 2- 3 главици кромид
  • 500 гр. кашкавал
  • 650 гр. свежи печурки

Зачини:  оригано, вегета, мелен бибер, сол по желба

Потребно време за подготовка: 2 часа

 

На загреано масло се пржи кромидот, претходно ситно исецкан. Постепено се додаваат месото и зачините. Кога малку ќе се запржат се додаваат печурките. По половина час смесата се претура во тава за печење и се прелива со 100 мл. бело вино. Се попрскува со оригано и се пече на 200 степени, прекриено со алуминиумска фолија. По 1 час се вади од рерната, се попрскува со рендан кашкавал и се враќа на печење, како би се растопил кашкавалот.