Потребни состојки:

  • 6 големи компири
  • додатоци по желба (кашкавал, сланина, кромид, печурки, зеленчук)
  • 450мл. павлака за готвење

Зачини: кари, вегета, мелен бибер, сол по желба

Потребно време за подготовка: 1 час и 30 минути

 

Компирите добро измијте ги ги и ставете ги на тавче за печење. Зачинете ги со сол и бибер и масло за јадење и покријте ги со алуминиумска фолија. Ставете ги во загреана рерна на 200 степени да се печат 30 минути. Во меѓувреме направете смеса од додатоци, по 30 минути извадете ги компирите и прекријте ги со смесата.Вратете ги во да се испечат, но извадете ја фолијата, за да можат да заруменат.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/sideburn-682629_960_720-860x484.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/sideburn-682629_960_720-160x160.jpgIva SpirovskaВкусноПотребни состојки: 6 големи компири додатоци по желба (кашкавал, сланина, кромид, печурки, зеленчук) 450мл. павлака за готвење Зачини: кари, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1 час и 30 минути   Компирите добро измијте ги ги и ставете ги на тавче за печење. Зачинете ги со сол и бибер...Секој ден нешто свежо