Системот за излачување

Инфекција на бубрези: Како да ја третирате во домашни услови и кои симптоми се алармантни

Инфекција на бубрезите (пиелонефритис) е вид на инфекција на уринарниот тракт што генерално започнува во уретрата или мочниот меур и патува до едниот или двата бубрега. Ако не се лекува…
Повеќе
Системот за излачување

Инфекција на уринарниот тракт: Најдобрите домашни совети и кои се најчестите симптоми

Инфекција на уринарниот тракт е инфекција во кој било дел од уринарниот систем - бубрезите, уретерите, мочниот меур и уретрата. Повеќето инфекции го вклучуваат долниот уринарен тракт - мочниот меур…
Повеќе
Системот за излачување

Проблем со мокрење: Кои се најчестите причини и што може да направите во домашни услови

Отежнатото мокрење може да биде резултат на анатомски абнормалности во генитоуринарниот тракт. И кај мажите и кај жените, отежнатото мокрење може да настане како резултат на невролошки или мускулни состојби кои…
Повеќе
Системот за излачување

„Вака успеав да го излекувам панкреасот и затоа сакам да го споделам рецептот од мојата баба“

Панкреасот е еден вид на механизам во нашето тело: Неговите ензими ја започнуваат работата на црниот дроб и цревата, ја разградуваат храната и им помагаат на останатите клетки да ги…
Повеќе
Системот за излачување

„Овие листови ги прочистија моите бубрези од песок и камен- Го пијам напитокот наутро и навечер“

Бубрезите се едни од најважните органи во нашиот организам. Тие се одговорни за филтрирање на телесните течности, притоа отстранувајќи ги сите токсини и бактерии, кои може да бидат опасни за…
Повеќе
Општо здравје

Природен лек за висок крвен притисок и замор, кој брзо и лесно ќе ве исправи на нозе

Аронијата потекнува од северноамериканскиот континент и некогаш била неверојатно популарна храна меѓу Индијанците. Тие ги користеле плодовите и сокот од растението за зајакнување и лекување на организамот. Аронијата доаѓа од…
Повеќе
Општо здравје

3-неделен третман за целосно прочистување на телото и исфрлање на сите токсини со едноставен рецепт од кисело млеко и 1 тајна состојка

Во текот на целиот живот, човечкото обработува околу 100 тони храна и литри течности. Според статистиката, во текот на тоа време, во цревата се акумулираат до 15 килограми вредни супстанци,…
Повеќе
Општо здравје

„Ги предупредив сите дома, да не ги фрлаат овие семки- Бесплатната и најдобра превенција против рак“

Сочните и слатки плодови на кајсијата сите ги консумираат со задоволство, од деца до возрасни. Пријатната боја, силниот мирис и деликатесниот вкус ја прават кајсијата совршен избор во многу десерти,…
Повеќе
Коски

9 бабини итрини за лекување на сè: „Не паметам баба ми некогаш да беше болна, а сега ја открив нејзината тајна во стариот мал дневник“

„Кога бев на 3-4 годишна возраст, ме касна пајак. За среќа, малото животно не беше опасно и не стасав до болница, но сигурно не ми беше забавно. Брзо заборавив на…
Повеќе
Општо здравје

Цреша: Сезонски црвени топчиња кои штитат од рак, спречуваат појава на камен во бубрезите, а еве за што уште се лек

Омиленото сезонско овошје на сите, кое плени со моќна црвена боја, има подеднакво моќни лековити својства. Во продолжние откријте зошто слатките плодови се многу важни за нашето здравје. Карактеристики Црешата…
Повеќе
Глава

Оригано: Омилен зачин со одличен вкус и неверојатни лековити својства, за кои многу малку луѓе знаат

Ароматичното растение кое ни доаѓа од Медитеранот, го има во секој дом и притоа е омилен зачин за додавање во вкусните јадења. Но, дали знаете дека ориганото е и моќна…
Повеќе
Општо здравје

Каламондин: Чудесно овошје од Филипините кое се докажа како моќен лек против ракот

Каламондинот претставува цитрусно овошје кое широко е распострането во југоисточна Азија, особено на Филипините. Но, тоа е многу повеќе од обична кулинарска состојка. Се користи во разни пијалоци и јадења-…
Повеќе
Општо здравје

Домашен рецепт од куркума и ѓумбир кој на природен и лесен начин го регулира холестеролот и ги спречува срцевите заболувања

Следниот рецепт од куркума и ѓумбир кој многу лесно се прави, е вкусен и освежувачки начин за природно обновување на здравјето на нашето срце и мозок. Во продолжение прочитајте како…
Повеќе
Општо здравје

Направете сами природен антибиотик кој ги убива сите инфекции во телото

Овој природен антибиотик ги убива сите несакани бактерии, вируси и габи во организмот. Всушност станува збор за супер комбинација од висококвалитетни и свежи состојки, кои ја стимулира циркулацијата и прочистува…
Повеќе