Проблем со мокрење: Кои се најчестите причини и што може да направите во домашни услови

Отежнатото мокрење може да биде резултат на анатомски абнормалности во генитоуринарниот тракт. И кај мажите и кај жените, отежнатото мокрење може да настане како резултат на невролошки или мускулни состојби кои влијаат на функцијата на мочниот меур.

Најчести причини за проблем со мокрење

Причини за проблем со мокрење

 • Проширувањето на простатата (кај мажите): Поради бенигна хиперплазија на простатата или поретко на рак на простата
 • Камења на мочниот меур
 • Инфекции во централниот нервен систем
 • Одредени лекови
 • Труење (тешки метали)
 • Ректоцела
 • Синдром на срамежлив мочен меур
 • Повреда

Зголемена потреба за пречесто мокрење

Симптоми

Во зависност од тоа што предизвикува често мокрење, може да доживеете други проблеми со урина, како што се болка или непријатност при мокрење, силен нагон за мокрење, тешкотии при мокрење, губење на контрола на мочниот меур и невообичаена боја на урина.

Причини

 • Инфекција, болест, повреда или иритација на мочниот меур
 • Состојби кои го зголемуваат производството на урина
 • Промени во мускулите, нервите или другите ткива што влијаат на работата на мочниот меур
 • Одредени третмани за карцином
 • Лекови или пијалоци кои го зголемуваат производството на урина
 • Преден пролапс (цистоцела)
 • Анксиозни нарушувања
 • Бенигна хиперплазија на простатата
 • Камења во мочниот меур
 • Промена на функцијата на бубрезите
 • Дијабетес инсипидус
 • Диуретици (олеснувачи за задржување на вода)
 • Вишок потрошувачка на вкупни течности, алкохол или кофеин
 • Интерстицијален циститис (исто така наречен болен синдром на мочниот меур)
 • Инфекција на бубрезите (пиелонефритис)
 • Преактивен мочен меур
 • Бременост
 • Простатитис
 • Третман со зрачење што влијае на карлицата или долниот дел на стомакот
 • Дијабетес тип 1
 • Дијабетес тип 2
 • Стеснување на уретрата
 • Уринарна инконтиненција
 • Инфекција на уринарниот тракт
 • Вагинитис

Како да го третирате проблемот со мокрењето во домашни услови

Домашен лек за проблем со мокрење

Зголемете го внесот на витамин Ц, пијте доволно течности за да го одржувате нивото на хидратација на телото (што е честа причина поврзана за појава на уринарна инфекција), консумирајте незасладен сок од брусница и консумирајте пробиотици.

Во случај на зголемена потреба за пречесто мокрење, практикувајте Кегелови вежби, одложете го уринирањето во мали интервали односно откако ќе почувствувате потреба за мокрење, обидете се да ја задржите на 5 или повеќе минути.

Кога да посетите лекар?

Посета на лекар за проблем со мокрење

Закажете лекарски преглед доколку уринирате почесто од вообичаеното и ако: Нема очигледна причина за ова, како што е пиење повеќе течности, алкохол или кофеин, проблемот го нарушува вашиот сон или ви пречи во извршувањето на секојдневните активности и ако имате други проблеми или загрижувачки симптоми како горенаведените при уринирањето.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *