Убавина

3-те најмоќни и најефикасни природни начини како брзо и лесно да се ослободите од дамките на лицето

Прекумереното производство на меланин е најчестата причина за појава на хиперпигентација. Тоа може да се случи по изложување на кожата на сончеви зраци или пак, бременост, кога хормоните доживеале промена.…
Повеќе
Нозе/Раце

Болка под пазувите: 4 најдобри домашни третмани и кога е непходно да посетите лекар

Ако чувствувате болка под едната или двете пазуви, причината може да биде една од неколкуте состојби, почнувајќи од иритација на кожата предизвикана од бричење до лимфедема или рак на дојка.…
Повеќе
Кожа

Инфекција на кожата: Најдобрите домашни третмани и кога да посетите лекар

Габите живеат насекаде. Тие можат да се најдат во растенијата, почвата, па дури и на вашата кожа. Овие микроскопски организми на вашата кожа обично не предизвикуваат никаков проблем, освен ако…
Повеќе
Убавина

3 природни „бришачи“ на здодевните модринки – Лесни домашни третмани кои даваат брзи резултати

Модринки што се појавуваат после несмасен удар, обично во аголот на некој елемент од куќа, како што е шкаф или врата, а поради нивниот непријатен изглед кој е пропратен најчесто…
Повеќе
Општо здравје

Домашен рецепт како природно и лесно да се ослободите од калусите и вашите стапала да бидат неверојатно меки!

Калусите вообичаено се појавуваат на стапалата, но не е исклучена можноста да се појават и на други делови од телото. Денес ви откриваме како целосно на природен и лесен начин…
Повеќе
Убавина

4 златни совети за побрзо потемнување при сончање – За совршен тен цело лето

Повеќето од нас сакаат што побрзо да добијат тен под сончевите зраци, но често преголемата изложеност завршува со несакани изгореници. Денес ви откриваме како најбрзо и најбезбедно да добиете совршен…
Повеќе
Кожа

11 видови на храна кои ни гарантираат побрзо потемнување – Најлесно и најбезбедно до атрактивен чоколаден тен

Борбата за добивање на совршен чоколаден тен на плажа е главна занимација на дамите, а неретко и на самите мажи веќе. За да ја заштитиме нашата кожа и побрзо да…
Повеќе
Општо здравје

„Домашната смеса која ми го прочисти дебелото црево од токсини! Дури и кожата стана значително поблескава!“

Според бројни древни лекари, смртта на организамот започнува со нарушувањето на состојбата на дебелото црево, а многу современо истражувања го докажале токму истото. Повеќето од проблемите на дебелото црево кои…
Повеќе
Нозе/Раце

Чудесен раствор кој ги заздравува целосно раните, модринките, ги отстранува габичките и проширените вени

Народната медицина се состои од, на прв поглед, многу чудни комбинации, но кои соединети заедно, имаат неверојатна лековита моќ. Токму ваква е и следната комбинација. Станува збор за раствор од…
Повеќе
Убавина

„Имав темни дамки под пазувите, но истите исчезнаа благодарение на оваа домашна смеса која ја сподели пријателката“

Иако многумина имаат ваков проблем, сепак повеќето чувствуваат доза на срам отворено да зборуваат за истиот. Станува збор за темни дамки под пазувите, за кои денес ви откриваме природен рецепт…
Повеќе
Кожа

Домашен природен мелем кој е вистински спас за секакви рани и кожни заболувања

Еве како лесно да го приготвите домашниот мелем кој ќе ви помогне побрзо да се справите со непријатните и несакани разни рани и кожни заболувања. Домашен природен мелем Потребни состојки…
Повеќе
Кожа

„Откако разбрав дека овој оброк е најбогатиот извор на колаген, постојано го приготвувам за појадок“

Рафинираните зрна од јачмен уште во древна Русија се нарекуваат бисерен јачмен, а името го добиле по нивниот изглед кој навистина многу наликува на речните бисери. Интересно е што во…
Повеќе
Кожа

3-те најдобри природни начини како да отстраните масно ткиво од главата, рацете, грбот, вратот и нозете

Масното ткиво е кожен израсток, кој може да се појави било каде на телото, а се состои од наталожени масни клетки. Истото претставува естетски проблем, кој не штети на здравјето…
Повеќе
Убавина

Домашна паста која ефикасно и трајно делува во отстранувањето на непријатните калуси

Благодарение на оваа домашна смеса од аспирин ќе успеете да се ослободите од здодевните калуси и конечно да им ја дадете потребната удобност на вашите стапала. Домашна паста од аспирин…
Повеќе
Општо здравје

12 домашни состојки кои може да ги додадете во вашата купка и како тие може да влијаат врз вашето здравје

Научно е докажано дека купките носат многу здравствени придобивки за нашето тело. Тие се одличен начин за подобрување на здравјето на срцето, го олеснуваат респираторниот процес, ја ублажуваат болката во…
Повеќе
Убавина

Домашна крема со измазнувачки ефект со витамин Е, за свилена кожа без стрии и лузни и за беспрекорно лице

Кожата е неверојатен орган. Таа не само што ефикасно го штити телото од надворешните влијанија, како ултравиолетовото зрачење, но исто така ја овозможува и неопходната еластичност. При секое надворешно влијание,…
Повеќе
Нозе/Раце

Неверојатно лесен домашен рецепт со чија помош брзо ќе ги отстраните несаканите габички на стапалата

Доколку се соочувате со дамки по ноктите или истите имаат деформиран облик, тоа може да биде резултат на габична инфекција. За да ја утврдите точната состојба, се подразбира потребен е…
Повеќе
Општо здравје

„Цел месец пиев топла вода со црн пипер и толку добро не сум се чувствувала никогаш- Еве што се случи со моето тело“

Што ќе се случи со вашиот организам и како ќе влијае на вашето здравје, доколку во временски период од 1 месец, редовно консумирате топла вода со црн пипер? Доколку сте…
Повеќе
Општо здравје

4 домашни лекови со ореви, кои се прва помош при заболувања на желудникот, панкреасот и црниот дроб

Малку луѓе знаат за лековитите и корисни својства на оревите, а денес ќе зборуваме токму за истите, за да знаете како да ги употребите за да го зајакнете вашето здравје.…
Повеќе
Општо здравје

Ја намалува подуеноста на стомакот и уште 6 употреби (со рецепти) на оцетот, за кои многу малку луѓе знаат

Дали некогаш сте слушнале за волшебните својства на јаболковиот оцет? Јаболковиот оцет чудесно делува врз целото тело, вклучувајќи ја и кожата, воедно ја прави и косата погуста! Во продолжение откријте…
Повеќе
Анчевски

Еве зошто настануваат болните калуси (жуљеви) и како да се справите со нив, иако навидум изгледаат безопасни

Калусите се дебели, зацврстени слоеви на кожата кои се развиваат кога вашата кожа се обидува да се заштити од триење и притисок. Тие најчесто се развиваат на нозете и на…
Повеќе
Општо здравје

Сода бикарбона + рицинусово масло: Моќен лек за 12 заболувања, а како бонус, помага и во слабеењето

Чудесната комбинација од овие две домашни состојки ефикасно помага во лекувањето на дури 12 заболувања. Рецептот се приготвува премногу лесно, а најважна е неговата лековита моќ! За нивната подготовка сè…
Повеќе
Општо здравје

3-неделен третман за целосно прочистување на телото и исфрлање на сите токсини со едноставен рецепт од кисело млеко и 1 тајна состојка

Во текот на целиот живот, човечкото обработува околу 100 тони храна и литри течности. Според статистиката, во текот на тоа време, во цревата се акумулираат до 15 килограми вредни супстанци,…
Повеќе
Коски

Ова природно домашно масло ефикасно го решава проблемот со проширените вени и успешно се бори и против мигрената

Скоро сите луѓе знаат за овој природен зачин, кој е особено популарен во нашата кујна, но многу малку луѓе всушност знаат за чудесните и лековити својства на истиот, кој е…
Повеќе
Коски

9 бабини итрини за лекување на сè: „Не паметам баба ми некогаш да беше болна, а сега ја открив нејзината тајна во стариот мал дневник“

„Кога бев на 3-4 годишна возраст, ме касна пајак. За среќа, малото животно не беше опасно и не стасав до болница, но сигурно не ми беше забавно. Брзо заборавив на…
Повеќе