Традиција

Мит: Принцезата што ја надмудри смртта

Сте слушнале ли за митот за Принцезата што ја надмудрила смртта? Станува збор за прекрасен индиски мит за Принцезата Саватри, нејзината вистинска љубов Сатвајан и пророштво што ги испреплетило нивните…
Повеќе
Традиција

„Мојата пријателка ги има најдобрите идеи како да ги бојадисате велигденските јајца“

Се ближи Велигден, а со него и омилената традиција - бојадисувањето на јајцата. Доколку оваа година сте решиле да ги декорирате на поразличен начин, тогаш следните 20 извонредни и оригинални…
Повеќе
Традиција

Најдобриот метод како да ги свариме велигденските јајца без ниту една пукнатина

Најубавиот дел од Велигден е бојадисувањето на јајцата. Во оваа уникатна традиција се вклучуваат речиси сите членови на семејството и резултатите секогаш се и повеќе од впечатливи. Но, постои еден…
Повеќе
Традиција

Вака се подготвуваат најпрекрасните велигденски јајца – Без боја и лак за нокти, брзо и лесно

Постојат стотици интересни варијанти како да ги бојадисаме јајцата за Велигден, но многу од тие техники се сложени и бараат премногу време и труд. Затоа, ви предлагаме еден многу лесен…
Повеќе
Традиција

5 работи кои ќе ви донесат многу среќа во 2020-та година, доколку ги наравите за време на новогодишната ноќ

Се наближува долгоочекуваната празнична ноќ, во која ќе зрачиме со позитивна енергија, многу љубов и одлични планови за блескава иднина. Секој избира на кој начин и каде ќе ја прослави…
Повеќе
Традиција

Доколку носите крст на вашиот врат, тогаш потребно е да ги знаете овие работи

Носењето на крст е еден од најраспространетите ритуали за среќа и благосостојба, во христијанскиот свет. Крстот важи за најсилната амајлија за сите христијани, а вернците во цел свет го носат…
Повеќе
Традиција

20 воодушевувачки фотографии од невести ширум светот и нивните уникатни традиционални фустани

Да се биде невеста е една од најпрекрасното чувство, а многу дами откриваат дека токму на тој ден се чувствуваат неверојатно возбудено, со пеперутки во стомакот. Истовремено, тоа е ден…
Повеќе
Традиција

Традицијата стара половина век продолжува: Еве што ќе се случува на „Галичка свадба 2019“

И оваа година, од 12-ти до 14-ти јули, по 46-ти пат, на падините на планината Бистра, во живописниот Галичник, ќе се одржи традиционалната културно-сценска манифестација Галичка свадба. Неколкуте илјади посетители…
Повеќе
Традиција

Како изгледаат 18 невестински традиции ширум светот, кои дефинитивно се многу повеќе од бел фустан

Бел невестински фустан, вел и елегантен букет- денес ова се трите главни одлики на секоја невеста скоро секаде во светот. Но, сепак, во одредени делови паровите ја претпочитаат традицијата, која…
Повеќе
Традиција

Завршил хемиски факултет, се вика Хорхе и уште 18 кратки и интересни факти за папата Франциск, кој денес е во посета на нашата земја

Папата е една од најпознатите личности во светот. Водач на Католичката црква и олицетворение на добрина и светост, во продолжение откријте 20 интересни факти за истиот. Факти за папата кои…
Повеќе
Мода

Фатени на дело: Свештеници кои носат луксузни обувки од 5000 евра предизвикаа гнев кај верниците

Ова е брилијантно! Нов профил на социјалната мрежа Инстаграм ги открива сите свештеници кои уживаат во луксузни работи и имаат богат стил на живеење, а во црквите ја проповедаат скромноста…
Повеќе
Традиција

Заборавена македонска традиција: Оваа сол се подготвува еднаш годишно, ноќта на Велики Четврток и носи среќа во домот цела година!

По повод христијанскиот празник Велигден постои обичај за кој се верува дека ќе го чува домот и ќе донесе среќа.  Ноќта на Велики Четврток се подготвува така наречената четвртошка сол…
Повеќе