Анчевски

Грижете се за здравјето и убавината на вашaта кожа во претстојните денови поминати дома

Знаеме дека овој период е можеби најтешкиот кој некогаш сме го поминале како личности, семејства, држави, човечки суштества и се надеваме дека нема да има слични потешкотии повторно. Но, поради…
Повеќе
Анчевски

Со причина и на 20 и на 60 години: Која е најдобрата возраст за третман со ботокс?

Често поставувано прашање е: „Кога е соодветно да направам третман со ботокс?“, а одговорот на прашањето варира од личност до личност. Затоа што едноставно ботокс третманот се прави кога имате…
Повеќе
Анчевски

ТЕСТ: Професионален дерматолог одредува колку е сериозен вашиот проблем со акните и како да го решите

Акните можат на влијаат не само на физичкиот изглед на луѓето туку и на нивното психичко здравје. Сепак понекогаш овој проблем кој може да ни изгледа многу голем, може да…
Повеќе
Анчевски

Подмладеното лице без акни повеќе не е сон благодарение на оваа брза и безболна метода

Акните можат да бидат голем проблем кој нѐ дели од изгледот за кој секогаш сме сонувале. Но, благодарение на искусните и професионални дерматолози денес акните не се толку голем проблем.…
Повеќе
Анчевски

Твоето лице во празнично издание

Празници се ближат! Новогодишните празници секогаш бил поврзани со радост, забава, соединување со пријателите и семејството, а претставува и симбол за нов почеток. Време да се заврши годината со стил.…
Повеќе
Анчевски

Заблескајте во полн сјај за новогодишната ноќ со подарокот кој го заслужувате

Додека сме пред прагот на следната година промените се неопходни. За да влезете со полн сјај во новата 2020 година ќе ви помогнат од дерматолошко естетската ординација Д-р Анчевски. Попуст…
Повеќе
Анчевски

Ви го откриваме наједноставниот и безбеден начин да се ослободите од подочниците

Козметичките дермални филери се користат од страна на жените и мажите за остранување на на фини линии и брчки, зголемување на усните дефинирање на шупливи области на лицето и враќање…
Повеќе
Анчевски

Трајно отстранување на влакна со ласер – сѐ што треба да знаете!

Епилацијата е најефикасниот метод за отсранување на несаканите влакна, иако многу луѓе се свесни за тоа, подложат под различни митови и невистини за ласерката епилација кои ги спречуваат на брз и скоро…
Повеќе
Анчевски

Алопеција води до ќелавост, табу тема за жените и чест проблем за мажите! Кои се причините и како да се справите?

Алопецијата може да влијае само на косата на скалпот или на целото тело. Иако алопеција е почеста кај постарите возрасни лица, прекумерно опаѓање на косата може да се појави и…
Повеќе
Анчевски

Дали е опасно ако случајно скинете бенка и што треба да направите веднаш? Дали има вистина во верувањата распростанети меѓу луѓето?

Во осумнаесеттиот век, модата се сменила и бенките над усните се сметале за знак на страстна природа. Жените лишени од „знакот на страст“ сами си ставале лажни бенки над усните,…
Повеќе
Анчевски

Еве зошто настануваат болните калуси (жуљеви) и како да се справите со нив, иако навидум изгледаат безопасни

Калусите се дебели, зацврстени слоеви на кожата кои се развиваат кога вашата кожа се обидува да се заштити од триење и притисок. Тие најчесто се развиваат на нозете и на…
Повеќе
Анчевски

Неколку итни чекори кои треба да ги преземете за да ја спасите кожата од предвремено стареење, кое го предизвикува летото

Летото заврши и најголем дел од нас го искористивме максимално. Без разлика дали е море, базен или едноставно релаксирање на викендичка сите го впивавме сонцето и уживавме во неговите зраци.…
Повеќе
Анчевски

Течниот лифтинг стана новиот брз и интензивен метод кој дава импресивни резултати и го враќа вашето лице во младоста

Што мислите, што најмногу го „остарува“ нашиот изглед? Дали се тоа фините линии и брчки? Промена на бојата на кожата? Висната кожа? Вистината е дека станува збор за комбинација на…
Повеќе
Анчевски

Дознајте зошто се појавуваат проширените вени и капилари и како да се справите со нив

Варикозните вени се големи, подигнати, потечени крвни садови кои се вртат и превиткуваат. Тие најчесто можат да се забележат на нозете и можат да се видат преку кожата. Капиларите се…
Повеќе
Анчевски

Еве кои се причините за лузните од акни, како да ги спречите, но и соодветно да ги лекувате истите

Акните се најчесто привремен проблем, но лузните од акни може да бидат трајни. Како и да е, несаканите лузни се дел од нормалниот процес на заздравување на кожата откако тој…
Повеќе
Анчевски

10 совети како да ја заштитите кожата од екстремно жешките температури

Ризиците од изложување на премногу сонце се јасни како ден. Ултравиолетовите (УВ) сончевите зраци не само што ги оштетуваат клетките на кожата и предизвикуваат изгореници од сонце, туку исто така…
Повеќе
Анчевски

Секој сака мазно и подмладено лице без сериозни операции, а лифтингот со мезоконци е совршеното решение, кое станува се попопуларно кај нас

Сите сакаме да го вратиме младешкиот изглед и да заблескаме во посебна прилика од животот. Сепак не сакаме да губиме реме и пари на долги и компицирани процедури, кои чинат…
Повеќе
Анчевски

Еликсир на младоста: Еве како да се ослободите од стресот и сите непријатели на вашето тело со помош на озонотерапија

Сите сакаме да се чувствуваме одморни, да не сме под стрес поради околните случувања, да имаме подобра меморија, да се ослободиме од сите негативни елементи кои го опкружуваат нашето тело.…
Повеќе
Анчевски

Мезотерапија: Ефикасен метод со кој ќе им кажете збогум на целулитот и мастите, а со тоа ќе заблескате на плажата ова лето

Мезотерапијата е техника која користи инјекции од витамини, ензими, хормони и растителни екстракти за обновување и затегнување на кожата, како и отстранување на вишокот на маснотии. Мишел Пистор, доктор во…
Повеќе
Анчевски

Здравјето секогаш е на прво место: Овие 8 совети ќе ви помогнат да го одберете вистинскиот дерматолог за вас

Речиси секој може да има корист од посета на дерматолог. Дерматологот може да помогне уште во бебешка возраст кога се јавува црвенило на кожата, на тинејџерите да ги контролираат акните…
Повеќе
12