Посетите кај стоматологот се важни. Тие треба да се планираат и да се прават навреме. Превенцијата е многу важна при секое едно заболување. Не смееме да заборавиме дека забите исто така имаат потреба од грижа. Треба да ги следиме упатствата на специјалистите. Но, исто така можеме да си помогнеме сами.

Рецептот што ви го нудиме денес, е доста ефективен во спречувањето на кариес и крвавење на непцата.

Потребни ви се само 4 состојки:

1/4 лажиче кокосово масло
1/4 лажиче куркума во прав
2 капки етерично масло од каранфилче
1/4 лажиче морска сол

Подготовка

Измешајте ги сите состојки до добивање на хомогена маса. Со така добиената смеса се чистат забите, нанесете ја врз четка за заби и добро исчеткајте ги забите од сите страни.

Не брзајте да ја исплакнете устата со вода. Почекајте 2-3 минути додека смесата почне да дејствува.

Исплакнете ги и измијте ги забите со паста која ја користите вообичаено.

Колку почесто ја применувате оваа лековита мешавина, толку подобро.

Може да користите и само кокосово масло. Тоа има ефект на белење.

Една лажица кокосово масло потопете во вода, а потоа внимателно жабуркајте.

Кокосовото масло има и антибактериски својства. Тоа е одличен природен лек за лекување на забите, превенција од забниот кариес и подобрување на здравјето на непцата. Покрај тоа, овој производ ќе даде дополнителна свежина на здивот.