Овие извонредни триаголници, покрај тоа што имаат богат вкус, истовремено и воодушевуваат со нивната чудесна арома, а под нивната крцкава златна кора се крие кремаст фил од сирење.

Пирошки со сирење во форма на триаголник

Овие извонредни триаголници, покрај тоа што имаат богат вкус, истовремено и воодушевуваат со нивната чудесна арома, а под нивната крцкава златна кора се крие кремаст фил од сирење.
Вкупно време30 мин
Оброк: Вечера
Кујна: италијанска
Клучни зборови: сирење, пирошки со сирење, пирошки
Порции: 4

Состојки

 • 2 јајца
 • 50 гр фета сирење
 • 50 гр чедар кашкавал
 • 240 мл млеко
 • 500-530 гр пченично брашно
 • Малку магдонос
 • 220 мл сончогледово масло
 • 1 кафена лажица мелен црвен пипер
 • Половина супена лажица сода бикарбона или пециво
 • 1 кафена лажица сол
 • По вкус мелен црн пипер

Начин на подготовка

 • Во длабок сад, додадете ги јајцата, фета сирњето, изренданиот чедар кашкавал, млекото, исечениот магдонос, пецивото и зачините и добро измешајте сите состојки заедно.
 • Следно, постепено додадете го и брашното и замесете го тестото. Истото, не треба да се лепи по вашите раце.
 • Подготвеното тесто поделете го на две половини. На работната површина, врз која е нанесено брашно, замесете кружна пита со дебелина од 2 центиметри.
 • Исечете ја питата на 8 триаголници.
 • Загрејте ја тавата со многу сончогледово масло и испржете ги триаголнците, до нивно добивање на златна боја.