Дури и да сте се опседнати со вашата фигура, се уште има храна која можете ја јадете без никакви ограничувања. Тие се богати со растителни влакна, што само по себе е ниско калорична, можете да ги консумирате без ризик од зголемување на телесната тежина.

Пуканки

Ако испукате пуканки без путер и шеќер (со малку сол, на пример), можете да ги јадете без страв.
На овој начин, една порција (околу чаша) содржи само 31 калории.

Целер

Стеблата на целерот се 95% вода. Тие ви помагаат за губење на вишокот тежина и детоксикација на телото, благодарение на нивниот диуретичен ефект.

Модар патлиџан

Дел од модар патлиџан на скара или печен без масло има 24 калории, па можете да уживате без никакви ограничувања.

Портокали, грејпфрут и мандарини

Овие овошја се богати со супстанции како влакна и витамин Ц.

Диња и лубеница

Со 60-70 калории на парче, можете да ги јадете секој ден.

Тиквички

Порција од тиквички е околу 42 калории.

Репка

Репка е извор на хранливи материи, како што е манган. Тие им помагаат на согорувањето на мастите, изградба на мускулите, и го регулираат шеќерот во крвта. Просечната порција е само 40 калории.

Јајца

Можете да ги јаде во секое време на денот, дури и во текот на ноќта, без страв од дебелеење. Се разбира, варени јајца се подобро отколку пржени.

Јаболка и сливи

Едно јаболко е само 50 калории. Тоа ве тера да чувствувате ситост и го регулира варењето. Богато со витамин Ц и калиум, кој го поддржуваат срцето и крвните садови.

Салата

салатата е одличен извор на фолна киселина, и можете да ја јадете во големи количини: еден лист од марула е 3 калории.

Овошје: рибизли, боровинки, јагоди

Рибизлите и боровинките се богати со витамин Ц. Јагодите се многу хранливи и помагаат при варењето на храната, како и кардиоваскуларниот систем.

Зелка, брокула, карфиол

Овие зеленчуци се вашите сојузници во борбата против вишокот тежина.

Совет:

Ако сакате да ја зачувате тежината, најдобро е да вечерате 3-4 часа пред спиење. Пример, ако си легнувате во 23:00, можете мирно да вечерате во 19:00 Ако времето за спиење започнува на полноќ, јадењето во 20:00 е сосема нормално и прифатливо.