Ефикасна крема која што ќе ја подготвите брзо и лесно може да ве спаси од хемороидите, бронхитис и било каков вид на чир. Кремата се подготвува само со:

-Едно јајце (варено, бидејќи ви е потребна жолчка),
-400 мл растително масло (маслиново масло) и
-600 грама пчелин восок.


Во сад на ринглата ставете маслото и во него на тивок оган растопете парче восок. Кога ќе зоврие, додадете ја жолчката. Кога ќе почне да прави пена, отстранете го садот од шпоретот. Кога повторно се смири, вратете го садот на ринглата и мешајте постојано додека смесата не ја добие темнокафеава боја. Откако ќе се излади, процедете во газа.

Така добиената крема се чува во стаклен сад кој добро се затвора. Во фрижидерот може да се складира и до 10 месеци.

За воспаление на синусите – одмрзнете дел од кремот и ставете една капка во носот. Смесата ефикасно ќе прекине воспалението на синусите и ќе го апсорбира гноењето.

При бронхитис или чир – консумирајте по половина лажичка од мелемот три пати на ден пред јадење.

За изгореници, забоболка или рани – нанесете на болното место. Со овој мелем ќе зајакне и ноктите  и ќе ги отстраните досадните хемороиди.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/1-5-860x574.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/1-5-160x160.jpgМилена СтанишковскаГениталииЗдравјеЕфикасна крема која што ќе ја подготвите брзо и лесно може да ве спаси од хемороидите, бронхитис и било каков вид на чир. Кремата се подготвува само со: -Едно јајце (варено, бидејќи ви е потребна жолчка), -400 мл растително масло (маслиново масло) и -600 грама пчелин восок. Во сад на ринглата ставете маслото...Секој ден нешто свежо