Овој секојдневен појадок ќе ви помогне да ги елиминирате токсините од телото и да ги прочистите цревата. Содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата, го нормализираат метаболизмот и генерално го зајакнуваат организмот.

Безусловно го решава проблемот со мрзливите црева и опстипацијата, ги согорува масните наслаги и ја нормализира тежината. По еден месец консумирање на овој појадок, лесно ќе изгубите 3-5 килограми вишок тежина. Тенот на кожата, косата и ноктите ќе станат поздрави и поубави, а стомакот полека ќе се „стопи“.

Моќен појадок за ефикасно слабеење

Потребни состојки

  • 300 мл кефир (или јогурт со малку маснотии)
  • 2 супени лажици овесна каша
  • 1 кафена лажица мелено ленено семе
  • 1 кафена лажица какао во прав
  • 5-7 месести сливи

Начин на подготовка и употреба

Појадокот се подготвува навечер за следниот ден. Исипете малку зовриена вода (100 мл) врз сливирњ. Покријте и оставете да отстојат 5-10 минути. За тоа време, додадетре овесна каша, мелено ленено семе и какао во сад. Прелијте со кефир и добро измешајте.

Готовите сливи ситно исецкајте ги (можете да ги сомелете во блендер или рачно) и додадете ги во претходната смеса. Измешајте добро и оставете го појадокот во ладлник. Следното утро извадете го и уживајте во здравиот и вкусен појадок, а резултатите ќе бидат видливи наскоро.