8 вежби што согоруваат повеќе маснотии отколку да трчате

За секој што планира да изгуби тежина, најверојатно трчањето е меѓу првите активности што му паѓаат на ум. Дефинитивно можеме да кажеме дека ова е ефикасен начин да за слабеење: Лице од 155 кг, 30 минути трчање со 5 км на час може да потроши околу 298 калории.

Сепак, некои луѓе не сакаат да трчаат. Можеби затоа што се чувствуваат неудобно и чувствуваат притисок на колената и зглобовите или пак сметаат дека трчањето е едноставно здодевно.

Токму затоа во продолжение ви откриваме кои други вежби можат да согорат повеќе масти отколку да трчањето.

1. Скокање јаже – 372 калории

Ова не е само популарна детска игра, туку важи и за вообичаена вежба меѓу многу спортисти. Скокањето јажиња може да биде одлична кардио вежба – покрај тоа ќе ви помогне и за добра координација и тајминг. Бидејќи може да се направи на повеќе од еден начин, секој може да вежба со своите „трикови“ во практикувањето на оваа вежба.

2. Пливање (индексирање) – 409 калории

Пливањето е одлична опција за согорување на калории и истовремено спречување на многу болести. Тоа е ефикасен начин да се избегнат дијабетес, мозочен удар и други форми на срцева слабост. Исто така, помага за зајакнување на мускулите, но со предност да не ставате никаков притисок на колената или колковите.

3. Качување по карпи – 409 калории

Еве еден возбудлив и забавен начин да потрошите калории. Качувањето по карпи е совршена вежба за мускулите на речиси целото тело, а неговите придобивки може да се почувствуваат дури и во вашето ментално здравје, бидејќи го зголемува фокусот и самоефикасноста.

4. Велосипедизам – 614 калории

Губењето калории со возење велосипед, како трчање, има многу врска со интензитетот на обуката. Додавањето на некои наизменични тактики за време на возењето исто така може да бидат ефикасни. Исто така, нема недостаток на причини за возење велосипед. Освен што е добар тренинг, со придобивки за вашите мускули и срце, тоа е пригоден, еколошки начин на транспорт.

5. Аеробик – 372 калории

Аеробикот е една од најпривлечните активности во спортските сали, обично придружена со музика за кревање на расположението. Оваа вежба не е добра само при согорување на маснотии, туку и за подобрување на вашето кардиоваскуларно здравје. Бидејќи аеробикот не ги притиска зглобовите, го прави овој тренинг совршен за луѓето со остеопенија или остеопороза.

6. Елиптичен тренинг – 335 калории

Елиптичните вежби се супер начин за активирање на целото тело. Тие ги обликува долниот дел од телото (како бутовите и глутеалните мускули) и горниот дел од телото (рацете и грбот). Вежбата е совршена опција за жени кои сакаат да добијат форма по бременоста.

7. Скокања со клекнување- 316 калории

Ова може да биде една од најдинамичните вежби  каде што го користите сопственото тело за да ја завршите работата, со минимална или воопшто никаква опрема за да ви помогне. Скокањата создаваат мускулен одговор на целото тело, што ви овозможува да изгубите до 10 калории во минута, во зависност од интензитетот.

8. Ракомет – 446 калории

Спортот, повеќе од натпреварувачки дух, исто така е одлични вежба. Оваа игра, особено, е меѓу оние што трошат најмногу калории бидејќи играчите се движат цело време во текот на натпреварот.

Бонус: Играње со децата – 372 калории (1 час)

Не мора да станеме опседнати со фитнесот за да изгубите тежина. Еден час разиграно време со вашите деца може да биде доволно за да потрошите добра количина калории. Мајките со мали деца кои немаат време да одат во теретана можеби ќе бидат среќни кога ќе дознаат за ова.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *