Пролетта е идеално време за да започнете со здрава исхрана. Овие 6 пијалоци можете да ги подготвите во домашни услови, а ќе ви помогнат полесно да ги намалите вишокот килограми.

Зелен сок од краставица

 • 1 краставица
 • 1 снопче магдонос
 • 1 лимон
 • 1 лажица рендан ѓумбир
 • 1 лажица алое вера сок
 • ½ чаша вода

Сите состојки се мешаат во блендер. Сокот се пие навечер во вПијат пред да си легнете. Сокот пијте 1 месец, а потоа направете пауза од 1 недела.

Начинот на подготовка е ист за сите пијалоци. Најдобро е да се остават подолг период на ладна температура, како би добиле поизразен вкус и свежина.

 

Сок од круши и жалфија

 • 10 листови жалфија
 • 250 мл свеж сок од круша
 • 250 мл газирана вода
 • 1 круша на парчиња

 

Енергетски лимонов сок

 • 5-6 лимони
 • 1 литар газирана вода
 • нане

 

Зачинета индиска вода

 • 4 лимети
 • ѓумбир во прав
 • листови нане
 • 1 литар газирана вода
 • ½ чаша обична вода
 • кафеав шеќер

Зеленчуков пијалок

 • 1 литар газирана вода
 • 3 краставици
 • 1 голема пиперка
 • 3 лимони
 • листови нане
 • кафеав шеќер

Коктел од јагоди и нане

 • ½ лимон
 • листови нане
 • 20 јагоди
 • 1 литар газирана вода
 • 100 мл обична вода

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/nane-proletni-pijaloci-1.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/nane-proletni-pijaloci-1-400x214.jpgIva SpirovskaДиетиПролетта е идеално време за да започнете со здрава исхрана. Овие 6 пијалоци можете да ги подготвите во домашни услови, а ќе ви помогнат полесно да ги намалите вишокот килограми. Зелен сок од краставица 1 краставица 1 снопче магдонос 1 лимон 1 лажица рендан ѓумбир 1 лажица алое вера сок ...Секој ден нешто свежо