Кога сакаме добро да се грижиме за нашето тело, првата работа на која помислуваме е овошјето како нискокалорична и здрава храна, јадејќи ја за ужина, па дури и наместо вечера. Ова, сепак, не е важи за секој вид овошје. Многу од нив содржат премногу шеќер, речиси колку што содржи и чоколадото.

Јагоди наместо кајсии

Јагоди се еден од најдобрите производи за здрава исхрана. Тие содржат влакна, витамин Ц, многу вода и многу малку шеќер, кој помага во борбата против целулитот.
Кајсиите се прилично тешки. Премногу кајсии може да доведат до проблеми со варење, но главната опасност е во семките треба да знаете дека содржат амигдалин, кој претставува водороден цијанид во стомакот. Тоа е моќен отров кој може да предизвика гадење, вртоглавица и несвестица ако се консумира во големи количини.

Лубеница наместо круши

Дињите и лубениците содржат многу влакна и вода, помагаат во отстранувањето на токсините и се борат против  целулитот и акните. Тие се одлична помош кога е жешко.

Крушите имаат значителен недостаток: тие можат да ја нарушат работата на цревата поради нивниот моќен ефект на запек.

Шумско овошје наместо авокадо

Благодарение на ниското ниво на шеќер, витамин Ц и антиоксиданти, шумските бобинки нема да и наштетат на вашата фигура. Напротив, тие помагаат да се произведе колаген и да се согори вишокот маснотии.

Авокадо, од друга страна, не е производ кој треба да го јадете кога сте на диета. Тоа има многу енергетска вредност.

Јаболко наместо грозје

Јаболкото е меѓу најдобрите плодови за ослабнување. Тие немаат никакви масти, а нивната енергетска вредност е околу 60-100 kcal. Јаболка содржи многу влакна и се борат против целулитот.

Грозјето е, напротив, меѓу најлошите плодови и за вашата фигура и за целокупното здравје. Грозјето содржи многу шеќер, тешко се вари, а киселините во него ја оштетуваат забната глеѓ.

Грејпфрут наместо банани

Грејпфрут е број 1 во борбата против вишокот килограми поради неговите моќни квалитети. Ензимите на грејпфрут помагаат активно да се процесираат калориите.

Додека бананите се „најенергичното“ овошје. Тие споро се варат и научниците неодамна откриле одредени супстанции во нив, кои ја блокираат активноста на клетките кои се одговорни за разградување на маснотиите.