„Чоколина“ е традиционален десерт во многу јужно-европски земји и притоа важи за еден од најдобрите чоколадни десерти, најпрво поради неговата едноставност при приготвувањето, а второ и најважно, поради неговиот неверојатно моќен чоколаден вкус!

Чоколина

„Чоколина“ е традиционален десерт во многу јужно-европски земји и притоа важи за еден од најдобрите чоколадни десерти, најпрво поради неговата едноставност при приготвувањето, а второ и најважно, поради неговиот неверојатно моќен чоколаден вкус! 
Вкупно време1 час
Оброк: Десерт
Кујна: Балканска
Клучни зборови: чоколаден колач, чоколаден десерт
Порции: 4

Состојки

 • 200 гр темно чоколадо
 • 200 гр кафеав шеќер
 • 120 гр пченично брашно
 • 160 мл масло за готвење
 • 4 јајца
 • 1 супена лажица пециво
 • 120 гр ореви
 • 1 прстофат сол

За глазурата

 • 100 гр темно чоколадо
 • 100 мл павлака

Начин на подготовка

 • Растопете го темното чоколадо на водена пареа. Потоа додадете ги сомелените ореви, маслото за готвење и шеќерот и добро измешајте. Следно, додадете ги и јајцата, едно по едно и изматете ја смесата со миксер.
 • Исипете делови од брашното, пресеано со пецивото во претходната смеса. Измешајте внимателно со шпатула, а потоа добиената смеса исипете ја во соодветен сад, претходно премачкан со масло. Поставете го колачот да се пече 25-30 минути на 180°C.
 • За глазурата одозгора, растопете темно чоколадо на водена пареа, а потоа исипете ја павлаката и на топлина, мешајте ја смесата 1 минута.
 • Извадете го готовиот колач од рерната, исечете го на коцки и на крај одозгора нанесете ја глазурата. Се препорачува десертот да го сервирате со овошје или сладолед.