Жена од Атланта стапи во брак сама со себе

35-годишна жена стапи во брак сама со себе на интимна церемонија пред семејството и пријателите, откако раскинала со долгогодишното момче.

Консултантка за живот и бизнис Мег Тејлор Морисон, од Атланта, Џорџија, отсекогаш сакала да се ожени на Ноќта на вештерките 2020 година, но откако се раздели од партнерот само четири месеци пред тој датум, нејзините соништа да го врзат јазолот на ноќта во која  сите чудовишта оживуваат беа уништени.

Тоа е сè додека не дознала за церемониите за само-брак – и одлучила дека не сака да чека да се појави совршениот партнер пред да ја организира нејзината совршена свадбена церемонија.

The perfect partner? A 35-year-old woman has revealed she married herself in an intimate ceremony, after breaking up with her boyfriend four months before her dream wedding date

Како и повеќето идни невести, Мег прецизно го планираше својот посебен ден со месеци, нарачувајќи прекрасна свадбена торта, избирајќи совршен фустан и секако, одбирајќи блескав дијамантски прстен.

Сепак, Мег признава дека не и била секогаш пријатно да планира венчавка за еден и честопати се прашувала дали нејзините пријатели и семејството би гледале на нејзините постапки како нарцисоидна или како компензација за немањето сопруг.

Мајката на Мег првично се чувствува загрижена дека нејзината одлука да се омажи може да наиде на егоцентричност. Како и да е, за Мег, основната причина за стапување во брак е да се оддалечи од обидите да им угоди на другите луѓе и наместо тоа да се фокусира на тоа да се стави на прво место.

На самата церемонија присуствуваа десетина најблиски пријатели и семејство на Мег во Airbnb во Болдер, Колорадо, при што сите гости се придржуваа до строгите упатства против ширење на  КОВИД-19.

Одеше до олтарот со верзијата на „Тука доаѓа невестата“ додека нејзините гости уживаа во пенливото вино и убавиот амбиент. Потоа Мег ги прочита заклетвите што ги напишала, прифати свој бурма и се бакна во огледало.

Emotional: Meg Taylor Morrison, from Atlanta, Georgia, had always wanted to get married on Halloween 2020 - and she refused to let her lack of significant other stop her from doing so

Eye to eye: She spent months planning her ceremony - which she called an act of 'self-love' - and even sealed her union by kissing her reflection in a mirror after saying her vows

 

По церемонијата, секој од пријателите и семејството на Мег ја пробаа нејзината свадбена торта, што беше проследено со танцување и нарачување тајландска храна. За Мег, да се ожени со себеси е претежно позитивно искуство што ја потсетува да верува во сопствената проценка и да ги става сопственото здравје и среќа на прво место на дневна основа.

 

Concern: Meg admits she worried that her friends and family would view her actions as narcissistic or that they would think she was compensating for not having a husband

Preparation: Meg ordered a custom cake for her ceremony, and even gifted herself a diamond ring during the wedding

Не се обидував да компензирам ништо, да пополнам празнина или да се лекувам преку оваа церемонија“-вели Мег.

Celebration: After the ceremony, each of Meg's friends and family fed her wedding cake, followed by dancing and ordering Thai food

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *