Доколку ви здосадило од традицоналните кифли, пити и слично, денес ви претставуваме нешто супер лесно и превкусно. Со овие солени стапчиња со сланина за кратко ќе ги освоите вашите најблиски!

Солени стапчиња со сланина

Доколку ви здосадило од традицоналните кифли, пити ислично, денес ви претставуваме нешто супер лесно и превкусно. Со овие соленистапчиња со сланина за кратко ќе ги освоите вашите најблиски!
Вкупно време30 мин
Оброк: закуска
Кујна: Американска
Клучни зборови: солени стапчиња, соленки, сланина
Порции: 4

Состојки

  • 1 пакет лиснато тесто
  • 100 гр сланина
  • 50 гр кашкавал
  • 1 јајце

Начин на подготовка

  • Размрзнете го тестото и лесно растегнете го малку. Добропремачкајте го со изматено јајце. Следно, одозгора нанесете рендан кашкавал иведнаш поминете со сукалото, за кашкавалот убаво да се залепи на тестото.
  • Потоа со нож за пица исечете го тестото на ленти соширина од 5 цм.
  • На секоја лента, од страната каде нема кашкавал,поставете лента сланина (може да употребите друго месо) и завиткајте ја лентатаво форма на спирала.
  • Подредете ги спиралите во сад за печење, во кој претходное поставена хартија за печење и поставете ги солените стапчиња да се печат околу15 минути, во загреана рерна на 180°C.