Се подразбира, секој од нас е свесен за штетноста од белиот шеќер, кој уште се нарекува и сладок отров, кој воопшто не е корисен за нашето здравје.

Доколку обожавате да консумирате храна и пијалоци, богати со шеќер, тогаш сте изложени на повисок ризик од зголемување на телесната тежина, предвремено стареење и загуба на енергијата. Основниот проблем кај повеќето е што не се свесни дека шеќерот прераснал во зависност.

Придобивки од избегнување на шеќерот

Луѓето кои редовно и прекумерено консумираат шеќер, може да бидат изложени на повисок ризик од појава на следните заболувања:

 • Дијабетес
 • Недостаток на енергија
 • Хипогликемија
 • Рак
 • Предвремено стареење
 • Артритис
 • Чир на желудникот
 • Намален имунитет
 • Лош вид
 • Забавена функција на надбубрежните жлезди
 • Проблеми со мочниот меур
 • Шеќерна зависност

Шеќерна детоксикација

Проблемите кои може да се појават се многу, а решението е едно. Шеќерна детоксикација или подедноставно кажано, решението е прочистување на организамот и победување на шеќерната зависност.

7-дневен план за детоксикација

Ден 1

 • Појадок: Печени јајца и спанаќ со сирење
 • Ужина: Бадеми
 • Ручек: Свежи пиперки и зелена салата
 • Вечера: Печено полнето пиле со спанаќ, салата од краставици и домати, со фета сирење
 • Ужина: ¼ нискомаслено сирење рикота, ¼ кафена лажица екстракт од ванила и неколку капки ванилина стевија

Ден 2

 • Појадок: Фритата со сушени домати
 • Ужина: Бадеми
 • Ручек: Пилешко месо со спанаќ и зелени пиперки
 • Ужиина: Спанаќ со свежи зеленчуци
 • Вечера: Порција салата од печурки, спанаќ и пиперки
 • Ужина: Парче двопек со сирење

Ден 3

 • Појадок: Безалкохолен коктел од путер од кикиритки
 • Ужина: 3 тврдо сварени јајца
 • Ручек: Салата со краставици, пиперки, домати, зелена салата и додаден оцет и зејтин
 • Ужина: Фритата со сирење
 • Вечера: Вегетеријанска супа, пржено пилешко месо и свежи зачини
 • Ужина: Пудинг од ванила без шеќер, со чиа семе

Ден 4

 • Појадок: Зеленчукова фритата
 • Ужина: Парче двопек со кашкавал или сирење
 • Ручек: Зеленчукова салата со пилешко месо
 • Ужина: Путер од кикирики без шеќер, со целер
 • Вечера: Пилешко месо во сос со грав и млади тиквички
 • Ужина: Половина шолја урда без шеќер, со краставици

Ден 5

 • Појадок: Фритата или омлет со зеленчуци
 • Ужина: Свежи зеленчуци со лут медитерански сос
 • Ручек: Краставици, пиперки, екстра девствено маслиново масло и зелена салата
 • Ужина: Салата со краставици, домати и фета сирење
 • Вечера: Нискомаслено сирење со салата од грав
 • Ужина: Пудинг од ванила со чиа семе

Ден 6

 • Појадок: Кајгана
 • Ужина: Свежи зеленчуци сервирани со фета сирење
 • Ручек: 2 парчиња двопек со салата од грав
 • Ужина: Свежи зеленчуци со лут медитерански сос
 • Вечера: 3 белки

Ден 7

 • Појадок: Салата од изматени јајца, спанаќ и печурки
 • Ужина: ¼ шолја урда
 • Ручек: Шпагети со тиквички и лесна вегетаријанска супа
 • Ужина: Бадеми
 • Вечера: Пудинг без шеќер