Овој производ е со многу висока содржина на калории, што е изненадувачки. Главната придобивка на семките е за прочистување на дигестивниот систем, тие помагаат да се нормализира функционалноста на цревата и ја стабилизираат функцијата на црниот дроб. Во исто време тие го зајакнуваат имунолошкиот систем на целиот организам, односно ја зголемуваат отпорноста кон болести.

Главните корисните својства на овие семки се:

Тие се со диуретичен ефект;

Имаат помалку антиинфламаторен ефект;

Помагаат за олеснување на кашлица;

Ги чистат цревата, црниот дроб и бубрезите;

Помага за намалување на шеќерот во крвта.

Семките од диња освен тоа што имаат висока калорична вредност, тие во исто време имаат способност да го намалат нивото на шеќерот во крвта. Тоа е одлична вест за сите дијабетичари.

Големата количина на цинк во нив ги прави моќен афродизијак, односно тие го зголемуваат либидото на човекот.

Фолната киселина во нив се одразува одлично на нормалниот развој на плодот, па семките од диња имаат благотворно влијание за бремената жена.

Семките се стар лек за да се ослободите од кашлање и инфекции на дишните патишта. Во бронхијална астма семки од диња се потребни како превентивна мерка за спречување на болеста во многу потешка форма.

Лековитите својства на семките од диња се со докажан ефект при овие болести:

1.Заболувања на црниот дроб и бубрезите (хепатитис, холециститис, и др.)

2.Проблеми со цревата;

3.Силна кашлица и бронхитис, болести на респираторниот систем;

4.Проблеми во простатата, импотенција;

5.При дијабетес.

Во козметиката семките од дињи, поради цинкот се одличен козметички производ кој ја подобрува состојбата на косата и кожата. За подмладување на кожата се користи смеса од семки како лосион за чистење на кожата.

Можат ли да нанесат штета?

Тие не содржат штетни супстанции кои можат да му наштетат на здравјето и да предизвикаат компликации. Тие доведуваат до дебелеење. Но оваа опасност е само во случај на консумирање на големо количество семки.

 

Контраиндикации:

Чир на желудникот;
Болести на гастроинтестиналниот тракт со зголемена секреција на гастричната сок.
Други контраиндикации зависат од индивидуалните карактеристики на човечкото тело.

 

Бројот и содржината на витамините и минералите во семки од диња зависат од сортата на диња.

Ако сакате да имате добри семки, тогаш избирајте семки од зрели дињи. Значи вие ќе бидете сигурни во квалитетот на производот.

Семки се користат откако добро ќе се исушат.