Брчките се вообичаена појава на лицето,  независно од што се предизвикани. Брчките на лицето можат да бидат предизвикани од самиот процес на стареење,  но исто така можат да бидат предизвикани и од недоволна нега на кожата на лицето или пак едноставно од природата и видот на кожата.

 

Повеќето припаднички од понежниот пол би се сложиле дека тие се една непријатна појава, која предизвикува чувство на губење на убавината и на довербата во себе,  иако тоа е природна појава.  Покрај безбројните козметички третмани и препарати, за овој проблем постои едно алтернативно решение,  а тоа е домашна крема против брчки.

 

Потребнни се овие состојки:

  • 2 лажички бадемово или маслиново масло

  • ½ жолчка

  • 1 кафена лажичка морска сол

  • сушена камилица

  • вода

Во сад на оган сипете  200мл. вода и една лажица од сувата камилица.  Потребно е да се вари 15 – 20 минути.  Тргнете го садот од оган и додадете ги останатите состојки и мешајте додека смесата не се соедини.  Така подготвената смеса поставете ја во фрижидер.

Оладената смеса се користи како крема,  се нанесува на лицето и се остава да делува 30 минути, по што се чисти со памук натопен во вода.

Препорака:  Не се користи најмалку 2 часа пред спиење.

 

 

 

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/fb_ca62114b14fa16cc5f118d53fde95ef5.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/fb_ca62114b14fa16cc5f118d53fde95ef5-400x214.jpgIva SpirovskaУбавинаБрчките се вообичаена појава на лицето,  независно од што се предизвикани. Брчките на лицето можат да бидат предизвикани од самиот процес на стареење,  но исто така можат да бидат предизвикани и од недоволна нега на кожата на лицето или пак едноставно од природата и видот на кожата.   Повеќето припаднички од понежниот...Секој ден нешто свежо