Познато е дека зголемувањето на холестеролот во крвта може да доведе до многу здравствени проблеми. Најчести се болест на срцето, зголемен ризик од срцев удар, мозочен удар, дијабетес и слично.

Некои од најчестите причини се нездравата исхрана и дебелината, но има решение кое ќе ви помогне да го надминете овој проблем. Ова е едноставен и ефикасен рецепт кој ќе ви помогне да го регулрате холестеролот.

Состојки:

– 1 лажица сок од лимон
– 1 лажица мед (медот ставајте го со пластична лажица, а не метална, за да не изгуби од своите својства)
– 1 парче рендан ѓумбир
– 1 лажица јаболков оцет.

Начин на приготвување:

Ставете ги состојките во блендер и блендирајте додека не се соедини смесата. Оставете да отстои во фрижидер 5 дена. Земајте 2 пати на ден, пред појадок и вечера и наскоро ќе забележите позитивни резултати.