Чајот ја забавува менопаузата, ги ублажува симптомите кои настапуваат во овој период, благодарение на него телото се чисти од токсини и така се подобрува и расположението.

Потребни состојки:

  • 2 супени лажци изсушено велигденче (вероника)
  • 2 супени лажци невен
  • – 2 супени лажици мента

Ставете ги состојките во еден сад и прелијте ги со 1 литар врела вода. Поклопете го садот и оставете ги да отстојат 15 минути. Ова чај се пие три пати на ден, 5 минути пред оброк.