6 „безбедни“ производи кои можат сериозно да му наштетат на вашето лице

Многу жени сакаат да си подготвуваат домашни маски за лице. Постојат милиони рецепти на интернет, но мора да знаете кои производи се безбедни и кои состојки се навистина опасни и можат да доведат до воспаление и други непријатни симптоми.

6. Сода бикарбона предизвикува вишок ексфолијација.

Да, гранулите на сода бикарбона изгледаат како гранули што се користат во пилинг на лицето, но, всушност, овие елементи не се толку добри за нашата кожа. Обидете се да се потсетите на часовите по хемија во средното училиште: нивото на pH на нормалната кожа варира помеѓу 4,5 и 5,7. PH-нивото на сода бикарбона е 9, што е екстремно високо.

5. Пастата за заби ја гори кожата.

Не нанесувајте паста за заби на мозолчиња и црвени дамки. Прво, тоа веројатно нема да помогне. Второ, пастата за заби содржи состојки како мента, пероксид, вештачки вкусови и алкохол кои предизвикуваат изгореници на кожата.

4. Топлата вода предизвикува проширување на акните.

Топлата вода ја суши кожата и ја оштетува нејзината природна заштитна бариера.

3. Шеќерот и солта ја иритираат и ја оштетуваат кожата.

Кога станува збор за телото (не лицето) пилингот со сол и шеќер е одличен. Измешајте малку кокосово масло со кафеав шеќер и ќе добиете совршен пилинг на телото. Но, имајте на ум дека тоа е премногу грубо за вашето лице!

2. Лимонот предизвикува изгореници.

Често се препорачува да се користат лимони да се ослободиме од темни дамки, пигментација, пеги и акни. Ефектот од употребата на лимони е спротивен на ефектот од употребата на сода бикарбона. PH на сок од лимон паѓа помеѓу 2 и 3. Кога ќе нанесете сок од лимон на лицето, ја иритира кожата на клеточно ниво.

Маслата што ги содржи лимонот се премногу фототоксични: тие можат да предизвикаат изгореници ако поминувате време на сонцето веднаш по користење на лосион со лимон.

1. Циметот предизвикува пецкање и осип.

Многу блогери тврдат дека циметот е одличен производ за употреба против мозолчиња, темни дамки и пигментација. Но, тоа не е вистина. Се чини дека цимет предизвикува пецкање, осип и ја суши кожата. Дерматолозите, исто така, предупредуваат дека прекумерните количини цимет може да предизвикаат непоправлива штета.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *