Лекот кој што ги отстранува маснотиите во крвта, истовремено му дава на телото и многу други предности и се прави од неколку состојки. Основните состојки се лимон и магдонос, кои се варат од 2 до 3 часа.

Сите кои се борат со мастите во крвта знаат колку овој проблем е важен. Помошта се крие во овој природен производ кој многу лесно се подготвува.

Состојки:

-1 кг. лимони
-5 снопчиња магдонос
-3 литри вода
-1 пакетче сода бикарбона

Начин на приготвување:

Лимонot измијте гo со ладна вода, потоа ставете го во топла вода во која претходно сте ставиле сода бикарбона.

Состојките оставете ги во вода околу еден час. Магдоносот и лимон (со кората) исецкајте ги на ситни парчиња. Магдоносот и лимонот ставете ги во сад и врз нив полијте 3 литри вода и варете на ниска температура околу два до три часа. Потоа исцедете, а она што ќе остане околу 1,5 л сируп пренесете го во стаклена чаша, шише или тегла.

Консумирање:

По една чашка секое утро на празен стомак, во текот на две недели.

 

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/05/fb_a9375919726718da0f60570ec26b5e35.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/05/fb_a9375919726718da0f60570ec26b5e35-400x214.jpgМилена СтанишковскаСистемот за крвотокЗдравјеЛекот кој што ги отстранува маснотиите во крвта, истовремено му дава на телото и многу други предности и се прави од неколку состојки. Основните состојки се лимон и магдонос, кои се варат од 2 до 3 часа. Сите кои се борат со мастите во крвта знаат колку овој проблем е...Секој ден нешто свежо