Психолозите докажаа дека дури и кога некоја личност ќе изгуби мала тежина, нејзината самодоверба се зголемуваа за разлика од личноста која само фантазира, а не презема ништо за фигурата од соништата.

Оваа диета е многу ефикасна. Се заснова на практично целосно отсуство на јаглехидрати, а во исто време целата исхрана е избалансирана.

Таквиот план на диета е корисен за луѓе кои имаат потешкотии при варењето на храната и не се задоволни од состојбата на нивната кожа. Ќњ изгубите тежина за само две недели, ќе изгледате поздраво и ќе се чувствувате поенергични.

Неделен план за исхрана:

Понеделник

 • Појадок: 1 портокал (може: грејпфрут, праска, ананас, но не и банани), 2 интегрални бисквити или 2 парчиња црн леб, кафе или чај без шеќер.
 • Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, шолја јогурт или кефир.
 • Вечера: 2 варени јајца, 500 гр зеленчук салата (домат, краставица), 2 парчиња црн леб.

Вторник

 • Појадок: Исто како Понеделник.
 • Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, јогурт или кефир, 2 бисквити (или 2 парчиња интегрален леб).
 • Вечера: 150 гр посно, по можност говедско (варено или на скара) месо, 1 домат, 1 бисквита.

Среда

 • Појадок: Исто како Понеделник.
 • Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, јогурт или кефир, салата од зеленчук.
 • Вечера: 150 гр месо, 1 портокал, 1 бисквита или 1 парче црн леб, чај или кафе.

Четврток

 • Појадок: Исто како Понеделник.
 • Ручек: 150 гр нискоамаслено сирење, 1 домат, 1 бисквита или 1 парче црн леб.
 • Вечера: 150 гр месо, 2 домати, 1 јаболко, 1 бисквита или црн леб.

Петок

 • Појадок: Исто како Понеделник.
 • Ручек: 200 гр риба (варена), 1 домат, 1 бисквита или црн леб.
 • Вечера: 500 гр варен или задушен зеленчук (моркови, кромид, зелка, тиквички) или 2 варени компири, 1 варено јајце, 1 домат.

Викенд

За викенд можете да јадете нормално. Важно е е да не се прејадувате, да не консумирате алкохол, да избегнувате конзервирана храна и да не користите сол. Со овие правила и ова неделно мени, значително ќе изгубите тежина за 15 дена. Оваа диета, со ограничено консумирање на јаглехидрати, секогаш дава одличен резултат.

Кога ќе ја достигнете посакуваната тежина, неопходно е еднаш неделно (на пример, во Понеделник) да се придржувате до менито прикажано подолу и изгубената тежина никогаш нема да се врати.

 • Појадок: 2 чаши вода со сок од лимон
 • Ручек: 1 варено јајце, 1 бисквита или црн леб, 1 домат, 1 јаболко.
 • Вечера: 1 варено јајце, 1 бисквита или црн леб, 1 домат.

Оваа диета ќе стане вистинско спас за сите оние кои долго време сонуваа да се ослободат од вишокот килограми. Нејзиниот ефект е 100%, ако направите сè како што треба, при што губењето на 5-7 килограми за две недели е реално!