Кога вашиот лимфен систем е затнат, тоа може да доведе до многу болести. Телото започнува да се обидува да ги отстрани сите токсини и може да почувствувате главоболки, надуеност и ладни екстремитети. Во овој случај, можете да му помогнете на вашето тело и да преземете некоја акција за детоксикација на системот, со што ќе го подобрите вашето целокупно здравје.

1. Билки за детоксикација на вашето тело

Билките се ефикасен и моќен начин за детоксикација на лимфниот систем. Тие ќе ви помогнат да го зголемите имунитетот и да го намалите воспалението. Еве билки кои можат да ви помогнат со тоа:

  • Ехинацеа: Се смета за една од најефикасните билки кога станува збор за зајакнување на имунитетот.
  • Млечен трн: Добро работи ако имате проблеми со стомакот, црниот дроб и бубрезите.
  • Мањиста: помага да се исчисти црниот дроб, кожата и крвта.

2. Рицинусово масло за прочистување на системот

Постапката е многу едноставна. Треба да се примени рицинусово масло на различни делови од вашето тело. За да се стимулира лимфниот систем, се применува на долниот дел на стомакот. Земете памучна крпа и накиснете ја во масло. Нанесете на кожата. Можете да ја оставите таму преку ноќ.

3. Периодично прочистување на црниот дроб

Вашиот црн дроб е еден од најважните органи во вашето тело, бидејќи помага да се отстрани отпадот и токсините после внесување нездрава храна и лекови. Користете производи како лук, брокула, цвекло, ореви, органска и ферментирана храна.

4. Топла вода за целиот систем

Хидратацијата на вашето тело е многу важна не само за нормалното функционирање на лимфниот систем, туку и за целото тело. Најдобар метод за рехидратација е да пиете топла, прочистена вода на секои 15 минути во текот на денот.

5. Суво четкање и ајурведски третмани

Овие видови на третмани го поттикнуваат лимфниот систем и детоксифицираат телото. Тие помагаат да се отстранат мртвите клетки и да се отворат порите на вашата кожа, па токсините можат да излезат подобро и побрзо. Освен позитивните здравствени резултати, ова влијае на убавината и младоста на кожата.

6. Вежбање и медитација

За да го зголемите имунитетот и да го прочистите лимфниот систем, вежбајте неколку пати неделно. Истегнувањето и јогата можат да ви помогнат да го намалите стресот и да го намалите крвниот притисок.

7. Лимфна масажа кај специјалист

Лимфната масажа е добар начин да се исцеди тело кое има многу течности. Таа ќе помогне да се ослободи телото од токсините и да се подобри циркулацијата на крвта. Важно е, сепак, да се најде добар специјалист кој има медицинска едукација.