На прв поглед може да ве измамат! Како да ги забележите разликите помеѓу имитации и дизајнерски парчиња облека, чевли и чанти

Во 2013 година, фалсификуваните производи ширум светот изнесувале 461 милијарда долари. Најк е најфалсификуваниот бренд на глобално ниво, а Рејбан, Ролекс, Суприм и Луи Витон се исто така горе на листата. И додека некои копии изгледаат речиси идентични со оригиналните, постојат мали разлики за кои мислиме дека треба да знаете.

Ние би сакале да ви покажеме како да препознаете лажен производ и кои се разликите во некои од најпопуларните брендови.

1. Најк маици

Првото нешто што треба да го испитате е логото на Најк. Во повеќето случаи, нема да ги има истите пропорции како оригиналот. Неговиот агол и наклон може да бидат различни. Потоа треба да ја проверите ознаката во вашата маица за правописни грешки. Оригиналниот бренд никогаш не би ги напишал зборовите погрешно, но фалсификуваните производи може да имаат една или повеќе грешки. Исто така, ќе треба да ги погледнете ознаките од внатрешната страна на вашата маица што се наоѓаат на дното. Најк обично има 2 или повеќе ознаки споени заедно, додека лажните може да имаат само една ознака.

2. Најк патики

Патиките Nike Air имаат текстура на ѓонот што производителите на фалсификувани производи не можат да ја имитираат. Тоа е затоа што материјалите и машините што ги користат се различни. Така, кај вистинските Nike патики ќе забележите цврстина на кожата што ќе им недостига на лажните.
Ќе треба да ја испитате и симетријата на патиките. Ако нешто изгледа асиметрично, тогаш можеби имате работа со лажен производ.

3. Гучи чанти

Прво, треба да ги испитате 2-те G на предната страна на вашата торба. Буквите треба да имаат долг и елегантен изглед, а не здебелен. Исто така, заоблениот дел од G треба да биде совршено овален, а не шилест. Ако логото изгледа криво, веројатно е лажно.
Внимателно погледнете го шевот бидејќи вистинската чанта на Гучи ќе има многу прецизна изработка. Ако шевот на вашата чанта изгледа нерамномерно во некои делови или е со различна боја од самата чанта, тогаш треба да претпоставите дека е лажна.

4. Патики Adidas Yeezy

Прво, треба да го проверите брановитиот принт, кој на оригиналните Yeezy треба да биде страничен со неправилни бранови.
Потоа можете да го проверите јазикот на патиките. Јазиците на оригиналните Yeezy изгледаат позаоблени, додека јазиците на лажните изгледаат многу поправи.
Проверете ја внатрешноста на патиките и проверете дали логото на Адидас е со иста големина на секоја патика. Во некои прилики, може да забележите дека големината се разликува.
Треба да го проверите и шевот одвнатре бидејќи може да изгледа сомнително аматерски.

5. Хермес чанти

Прво, проверете го внатрешен кожен отпечаток и погледнете како се испечатени буквите. Францускиот акцент на буквата Е треба да биде многу елегантен и не здебелен, како кај лажните. Исто така, буквите F и R во зборот „Франција“ изгледаат како да се залепени заедно, нешто што никогаш не би се случило со вистинска Хермес чанта.
Следно, можеби ќе сакате да ја проверите кожената рачка на вашата чанта и да ги проверите шевовите. На автентична чанта, тие изгледаат многу поелегантно, додека шевовите на лажната чанта не се толку елегантни и, во некои делови, изгледаат подебели од оние на оригиналната чанта.

6. Томс еспадрили

Првата работ што треба да ја проверите се влошките на вашите еспадрили. Ако може да се отстранат, тогаш вашите чевли се веројатно копија бидејќи оригиналните влошки се зашиени до дното. Потоа можете да се префрлите на задниот дел од чевелот и да го погледнете логото. Буквите на оригиналната марка се совршено испишани во квадратот. Сепак, буквите на лажниот бренд се шилести и криви (забележете како буквата „О“ има чудна форма). Исто така, шевовите околу ознаката изгледаат подебели на лажните.
Можеби ќе сакате да ги проверите и страните на чевлите за да видите дали е има видлив лепак. Позната марка никогаш не би дозволила да се случи вакво нешто.

7. Guess чанти

Како прво, лажните чанти Guess не се направени од кожа, туку од евтини синтетички материјали. Можете да го проверите ова со притискање на материјалот со прстот. Ако брчките што се создаваат останат таму и не исчезнат, тогаш ова дефинитивно не е кожа.
Потоа треба да ја проверите поставата на торбата. Оригиналните чанти на Guess имаат многу мека постава, додека лажните понекогаш воопшто немаат постава. И дури и да имаат, таа е многу тенка, како хартија.
На крајот, можете да го проверите металот на вашата чанта. Металните апликации на вистинската чанта Guess се цврсти и сјајни со мазна површина. Од друга страна, фалсификаторите користат поевтин материјал кој може да изгледа матно, па дури и да има гребнатини.

8. Баленсијага патики

Овие патики на Balenciaga имаат многу препознатлива испакнатина на нивните петици. Оваа карактеристика недостасува кај фалсификатите бидејќи нивната структура е многу послаба. Не само тоа, туку и предниот дел на чевелот е многу позаоблен од оригиналната марка.
Исто така, ако ја проверите задната страна на чевелот, ќе забележите дека името на брендот не е убаво центриран. Дополнително, не сите букви имаат иста големина и висина и некои изгледаат поголеми од другите.

9. Фармерки Levi’s

Заоблениот дизајн на задните џебови на пар фармерки Levi’s можеби е најпрепознатливата карактеристика на брендот. Тоа е едноставен лак што има форма на дијамант во центарот на џебот. Овој детаљ обично се копира на погрешен начин на фалсификувани фармерки.
Исто така, бојата на шевот е традиционално портокалова на оригиналните фармерки, додека многу лажни ќе користат бел конец.
Третиот знак за лажни фармерки Левис е црвената ознака на задниот џеб. Оригиналниот пар го има името „Levi’s“ напишано на црвената ознака, додека лажниот пар има обична црвена ознака со буквата „R“ на неа.

10. Фила патики

Ако ја погледнете буквата „F“ на патиките на Фила, ќе забележите дека има некоја неправилност во шиењето. Ова е сосема нормално со сите оригинални патики на Фила. Она што не е нормално е кога буквата „F“ е зашилена до горните 2 раба. Кај лажните патики, овие рабови речиси го допираат квадратот околу логото, нешто што не треба да се случува.
Исто така, логото на петата може да биде сосема поинакво. На оригиналните чевли тоа лого е исто како и логото на јазикот. Меѓутоа, на лажните чевли, зборот „Фила“ може да е сошиен на друго парче кожа што е црвено и сино.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *