Интересни факти кои можеби ќе посакавте да не ги знаете, но сега се засекогаш врежани во вашиот мозок

Се повеќе и повеќе креатори на TikTok ги користат своите платформи за да споделат некои интересни факти, без разлика дали се работи за нешта кои звучат премногу лудо за да бидат вистинити, психолошки факти што не сте ги знаеле, или интересни факти за мачки … списокот е бесконечен!

За секој скептик, можеме само да укажеме на фактот дека учењето работи на социјалните медиуми е во ваша корист.

Ајде да погледнеме кои интересни работи ги научивме оваа недела, некои од нив не сакавме да ги знаеме, но сега ќе ги имаме врежано во нашиот ум засекогаш.

 • Секогаш кога пчелата ќе најде извор на алкохол, без разлика дали тоа е скапано овошје или нечиј пијалок, може да се опијани. И не само тоа, ако се вратат во кошницата, пчелите нема да ја пуштат да влезе додека не се отрезни.

 • Во Флорида, овие медицински сестри работеле истата смена, исти часови, на истиот кат, а потоа сфатиле дека се сестри кои биле разделени веднаш по раѓањето во Кореја пред 40 години.

 • Во 2011 година, цунами ја погоди оваа област. На рид висок 90 метри се наоѓа овој камен за кој се верува дека седи таму повеќе од еден век и предупредува: „Не ја гради својата куќа под овој камен“.

 • Ова дванаесетгодишно девојче од Етиопија се враќало дома кога било грабнато од четворица мажи. Една недела подоцна, групата мажи наишла на три лава кои ги избркале и го задржале девојчето. Тие останале со малото девојче без да му наштетат додека полицијата не го нашла.

 • Ова е направено од скулптор по име Мајкл Ричардс. Тој ја фокусирал својата уметност кон авиони. Ова всушност е скулптура од него, а тој починал во нападот на кулите близначки на 11 септември.

 • Ако некое животно е различно од другите, тоа е јастогот. Неговиот мозок се наоѓа во грлото, нервниот систем и забите му се во стомакот, бубрезите му се наоѓаат во главата, слуша со нозете и вкусува со неговите стапала. И исто како и луѓето, тие се може да бидат денсаци или леваци“.

 • Во 2007 година беше пронајден кит со харпун (стрела за ловење китови) во вратот. Истражувачите сфатиле дека оружјето е од 1800-тите.

 • Џастин Бибер го спасил животот на човек кој бил нападнат од мечка. Она што го спасило овој човек е рингтонот што неговата внука го ставила на неговиот телефон. Мелодијата била песната “Бејби” од Џастин Бибер , која ја исплашила мечката.

 • Фотографот го загубил животот правејќи ја оваа фотографија.

 • Мравките војуваат слично како луѓето, и тие всушност имаат некои луди стратегии. На пример, тие ќе ги стават послабите напред за да ги заштитат силните одзади.

 • Сончогледот може да го исчисти радиоактивниот отпад. Сончогледите се добри во разградување на загадувачи, особено радиоактивни метални. Тие го складираат одпадот во нивните стебла.

 • На Антарктикот нема пајаци.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *