Една жена откри дека останала трајно деформирана откако процедурата, што ѝ ја дал стоматолог во Бразил ,тргнала страшно наопаку.

На Маријана Мишелини (34) од Матао, Бразил, ѝ била вбризгувана хијалуронска киселина во декември 2020 година – но таа рече дека се испоставило дека е сосема поинаква хемикалија наречена полиметил метакрилат (PMMA), што резултирало со трајно обезличување на нејзиното лице.

PMMA ја направила нејзината кожа да биде постојано отечена – и оттогаш таа била подложена на три различни хируршки процедури во обид да ја поправи штетата направена од неуспешната процедура.

Маријана, која неодамна го тужеше професионалецот кој ѝ ги дал инјекциите, го документирала целото патешествие на својот профил на социјалните мрежи – во обид да се увери дека никој друг „не мора да помине низ тоа“.

„Многу страдам, но верувам дека правдата ќе биде задоволена, не сакам другите луѓе да поминат низ ова“, изјави таа неодамна. „Мојот живот престана, психички сум скршена. Само го сакам моето лице назад“.

Според Маријана, ѝ била понудена шанса бесплатно да ја добие процедурата од неименуван стоматолог, во замена за рекламирање на нејзините профили на социјалните мрежи, каде што собрала повеќе од 15.000 следбеници. Имала впечаток дека професионалецот ќе и стави хијалуронска киселина во лицето – која често се користи за спречување на брчки и одржување на кожата да изгледа млада и свежа. Но, неколку месеци подоцна, во јуни 2021 година, нејзиното лице почнало да отекува – оставајќи ја шокирана и ужасна.

„За прв пат немам убави слики да објавам овде“, напиша таа тогаш на Инстаграм, додека сподели неколку фотографии од последиците од постапката. „Очајна сум, моето здравје е загрозено“.

Маријана набрзо била подложена на биопсија и дерматологот ѝ кажал дека всушност и е вбризгана ПММА, која може да го оштети нервниот систем, како и да предизвика слабост, вкочанетост и воспаление во вашето тело – заедно со многу други компликации, според.

„ПММА е филер за гел. Тоа е пластична компонента, па затоа не се реапсорбира од телото, како хијалуронска киселина или колаген, на пример“, објасни претходно еден лекар, кој работел со Маријана.

Во август 2021 година, Маријана откри дека била оперирана во обид да го поправи лицето, при што лекарот отстранил колку што можел повеќе од супстанцијата, додека сè уште ја „одржувал нејзината структура“.

„Ќе оздравам. Сè уште сум отечена, но наскоро ќе бидам сосема нова“, ги информираше таа своите следбеници во тоа време. „Моето лице се чувствува многу подобро. Наскоро ќе помине целиот овој кошмар“.

Таа потоа била подложена на уште две хируршки процедури и добила 20 сесии со хипербарична комора – но во март 2022 година откри дека работите тргнале на полошо. Таа тврдеше дека нејзината кожа станала „безживотна без хранливи материи“ и дека лекарите верувале дека таа страда од нешто што се нарекува повлекување од хемикалијата.

„Конците не се држат. Се срамам, повеќе не излегувам од дома, чувствувам болка“, додала таа. „Сакам само ПРАВДА!“

Во септември, Маријана одлета во Порто Алегре за да добие дополнителен третман. Во тоа време, таа сподели слика од нејзиното лице покриено со конци, пишувајќи: „Денес започнуваме уште една фаза од ова тешко патување. Повеќе хипербарични коморни сесии, за регенерација и заздравување на ткивата. Патот е долг, но победата е сигурна, верувам“.

Во октомври, таа рече дека ќе продолжи да „се бори да го реконструира своето лице“. Маријана сè уште е во процес на тужба против лицето кое ѝ ги дало инјекциите. Стоматологот кој ја вршел процедурата, исто така, поднел две тужби против Маријана – една за забрана на инфлуенсерот да го сподели нејзиниот идентитет и име на пракса, а другата обвинувајќи ја Маријана за клевета.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2022/12/zena.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2022/12/zena-400x214.jpgНане.мкНекатегоризираноЕдна жена откри дека останала трајно деформирана откако процедурата, што ѝ ја дал стоматолог во Бразил ,тргнала страшно наопаку. На Маријана Мишелини (34) од Матао, Бразил, ѝ била вбризгувана хијалуронска киселина во декември 2020 година - но таа рече дека се испоставило дека е сосема поинаква хемикалија наречена полиметил метакрилат...Секој ден нешто свежо