Ова е еден од најлесните начини на губење на тежината – не мора да гладувате! И тежината повеќе не се враќа! Основата на овој лек е пиење на мали кафеави семиња исполнети со витамини, минерали, масни киселини и влакна. Особено е неопходно за правилно функционирање на дигестивниот тракт.

Покрај тоа, тие ефикасно ги отстрануваат токсините и другите супстанции што се штетни за здравјето од телото. Ова е неверојатно чудо на природата! Грижете се за себе и бидете здрави!

Станува збор за ленено семе!

Еден од начините да ги искористите предностите од ленено семе е чајот. И ова е исто така еден од најлесните начини за намалување на телесната тежина – не треба да го ограничите количеството храна и да се ставите под непотребна диета.

Најважно, сепак, е тоа што кога редовно пиете чај од ленено семе, немате брз ефект на губење на тежината како кај други методи за губење на тежината. Тежината постепено ќе исчезне, обезбедувајќи стабилност на добиените резултати.

Чајот од ленено семе е особено погоден за пост-оперативни луѓе кои страдаат од гастритис, чиреви на стомакот, циститис (воспаление на мочниот меур), полиневритис (воспаление на периферните нерви) и хемороиди.

Ќе ви требаат следниве состојки:

  • 3 супени лажици ленено семе
  • 1 литар врела вода

Додајте ленено семе во вода што врие и оставете да врие околу 1-2 минути. Подобро е да го правите чајот во вечерните часови за да може да го оставите да се апсорбира ноќе. За да го направите ова, користете термос. Ако немате термос, можете едноставно да го завиткате чајникот или садот во крпи или ќебе.

Во утринските часови, проверете го чајот. Треба да има структура на желе. Процедете. Се препорачува да се консумираат 150-170 мл чај 5-6 пати на ден, секогаш најмалку 30 минути пред оброк. Секој ден треба да подготвувате нова тура чај.

Пијте го чајот 10 дена по ред, а потоа паузирајте во наредните 10 дена. Повторете го третманот додека не ги добиете посакуваните резултати.

Редовното консумирање на овој чај, исто така, ќе ви овозможи поздрава кожа која ќе биде поеластична. Покрај тоа, исто така, помага да се елиминира целулитот.

За крај, има само едно предупредување: ленениот чај не е погоден за луѓе со сериозни проблеми со црниот дроб и бубрезите.