Главниот непријател на слабеењето е бавниот метаболизам- секој го знае овој факт. Колку поактивна е функцијата на дигестивниот систем, толку побрзо телото успева да се ослободи од вишокот килограми.

Но, што да правиме доколку по природа немаме брз метаболизам или доколку неговата брзина со текот на времето се намалила? Дали навистина постои можност функцијата на метаблизамот да ја обновиме и да ја вратиме назад?

Одговорот е еден и тој е „ДА“! И сето тоа може да го направиме на многу брз и едноставен начин, со помош на следниот специјален коктел за слабеење, кои ќе ви помогне брзо да се ослободите од вишокот килограми и значително да го забрзате процесот на дигестија на храната. Истиот е особено многу корисен за дамите над 40 години, бидејќи токму во тие години, метаболизамот започнува да забавува.

Сето тоа е многу едноставно- без посебни диети и режими, едноставно потребно е да го консумирате напитокот секоја вечер пред спиење.

Моќен напиток за слабеење

Потребни состојки

  • 1 лимон
  • 1 кафена лажица ѓумбир во прав
  • 1 кафена лажица сок од алое вера
  • 1 корен магдонос
  • 1 стапче цимет
  • 5 литри вода

Начин на подготовка

Исечете го лимонот и магдоносот со помош на блендер. Ставете ја водата во сад и поставете на оган, со цел да зоврие. Потоа, во истата додадете ја смесата од лимонот и магдоносот и следно, додадете ги и ѓумбирот и циметот. Варете 10 минути. Откако смесата ќе се излади, додадете го и сокот од алое вера.

Потребно е напитокот да се складира во ладилник. Истовремено, не треба да пиете повеќе од 200 гр дневно и истовремено потребно е да го консумирате пред спиење.. Неверојатниот ефект од истиот ќе го забележите веднаш по првата недела од неговото консумирање.

Сите состојки се изберени многу внимателно:

  • Лимон: Го стимулира процесот на дигестија.
  • Магдонос: Го исфрла вишокот на задржани течности во организамот и ги брише темните кругови под очите
  • Ѓумбир: Ги отстранува паразитите од дебелото црево и има антивоспалителен ефект
  • Алое вера: Го нормализира и намалува апетитот