Маслото од црн ким е познато уште како масло од црно семе. Тоа е природна и здрава храната кој има бројни здравствени придобивки. Лековитите својства на маслото од црн ким можат да помогнат при многу здравствени проблеми. Маслото од црн ким е едно од најмоќните природни адитиви, кои комбинира во себе бројни корисни состојки.

Се смета дека Клеопатра го користела маслото, за да го постигне својот убав тен и да ја одржува косата здрава и сјајна. Всушност маслото од црн ким било пронајдено дури во гробницата на египетскиот фараон Тутанкамон. Хипократ користел маслото од црн ким за лекување на дигестивни болести или моментални болки.

Денес човекот сè повеќе бара алтернативни методи за лекување на своите здравствени проблеми или барем да ги комбинира традиционалната со алтернативна медицина за поголем успех. Поради оваа причина многу луѓе користат масло од црн ким како извор на здравје.

Придобивките од земањето на масло од црн ким се многу. Има доста научно потврдени факти кои докажуваат дека постојат мал број здравствени проблеми, врз кои маслото од црн ким не може да влијае. Уште еден плус на маслото од црн ким е фактот дека неговата потрошувачка не носи никакви несакани ефекти.

Маслото од црн ким има бројни лековити својства, меѓу кои: антибактериско, антифунгални, антиинфламаторно, антивирусно, како аналгетик (ја потиснува болката), моќен антиоксиданс, имуностимулатор , добар диуретик.

Маслото од црн ким е богато со есенцијални масни киселини, протеини, фолна киселина, ниацин, калциум, цинк, железо, фосфор, тиамин, рибофлавин, каротин, аргинин и витамини Б1, Б2, ВЗ.

Многу здравствени експерти тврдат дека маслото од црн ким е вистински лек и тоа е способно да помогне за излекување на различни здравствени проблеми – од алергии до хипертензија. Може да се користи маслото од црн ким, за да го зајакнете имунолошкиот систем. Корисно е и при бронхитис, астма и респираторни заболувања .

Користењето на масло од црн ким делува поволно и при борбата со алергии, шеќерна болест, настинки, воспаление на усната шуплина и болести на гастроинтестиналниот тракт. Маслото од црн ким е корисно и при синуситис, хемороиди, псоријаза, простатит, дијареја, хемофилија, алопеција .

Црниот ким ја стимулира сексуалната активност, го тонизира телото и влијае добро врз крвниот притисок.

Масло од црн ким не треба да консумираат бремени жени и лица со пресадени органи.