Доматот има својство да ја регенерира кожата и да го потиснува воспалението.

Акните се воспалителна болест на кожата што тешко се лекува и бара време до целосното гаснење на симптомите. Дотогаш сепак постои ризик од останување на сериозни лузни на кожата.

Кога имате акни, лојните жлезди произведуваат повеќе себум, кој ги запишува порите и помага за задржување на мртвите клетки во нив. Ова создава услови за воспаленија, дополнителни инфекции и гнојни иритации.

Доматите се преполни со антиоксиданси, кои го инхибираат воспалението по природен начин. Богати се со природни киселини и многу витамини, кои ја негуваат кожата и го потиснуваат растот на бактерии.

Како помагаат доматите кај акни?

Директно примена

Исечете неколку тркалца домат и ги тријте ги на кожата со кружни движења. Оставете ги да дејствуваат околу 10 минути. Потоа исплакнете со млака вода.

Маски со домат

Маските со домат се особено ефективни при тешки акни. Испасирајте еден домат. Отстранете ги лушпите. Пасирајте се додека не добиете густа каша. Нанесете на исчистено лице и оставете да дејствува еден час. Правете ја оваа маската 3-4 пати неделно .

Во оваа маска можете да ставите и авокадо . Така ќе ја потхраните кожата со хранливи масни киселини. Измешајте 1 домат со ½ авокадо. Ставете во блендер и блендирајте до добивање на густа смеса. Нанесете со кружни движења. Оставете да делува 15 минути и исплакнете. Правете ја маската 3-4 пати неделно.

Сок од домати со лимон

Ако сакате да ги третира само воспалените акни, користете сок од домати. Исцедете сок од 1 домат и измешајте го со сок од ½ свеж лимон. Нанесувајте ја смесата со памук на мозолчињата и оставете да делува 10 минути. Потоа исплакнете со вода.