Честопати гледаме прекрасни домови и ентериери во филмовите или во сјајни списанија и се восхитуваме на дизајнот што влегол во овие архитектонски ремек-дела. Благодарение на масовните медиуми, имаме општа идеја за тоа како изгледаат живеалиштата на луѓето во различни агли на светот. Но, ретко сфаќаме дека она што го гледаме на екранот може многу да се разликува од реалноста.

Погледнете како изгледа просечен дом во овие држави.

Јапонија

Токио е еден од најскапите и густо населени градови во светот. Затоа само богатите луѓе можат да си дозволат да имаат пространи живеалишта, додека огромното мнозинство јапонци живеат во мали станови.

Единствената соба во станот се користи како спална соба, дневна соба и трпезарија. Во аголот, можете да видите фрижидер, а единствениот начин да се стигне до балконот е да се искачите над креветот. Сепак, собата е светла и добро осветлена, и ова визуелно го проширува просторот за живеење.

Во ходникот, зад жолтата врата има плакар, бања, па дури и мини кујна во која има сè што ви треба.

Шпанија

Повеќето Шпанци претпочитаат да живеат во станбени блокови. Еве како изгледа типичната станбена област во кој било шпански град.

Повеќето шпански апартмани вклучуваат бели sидови, камени подови и прозорци со ролетни. Овие внатрешни елементи им помагаат на луѓето да ги преживеат жешките летни месеци. Сепак, бидејќи не е вообичаено шпанскиот дом да биде опремен со централно греење, станот може да стане многу студен во зима. Многу луѓе користат електрични грејачи како начин да го стоплат своето живеалиште. Но, земајќи го предвид фактот дека сметките за електрична енергија во Шпанија се меѓу највисоките во Европа, овој метод на греење не е многу ефикасен.

Оброците обично се служат во дневната соба. Иако шпанските апартмани имаат голема кујна, тие се користат исклучиво за готвење.

Шведска

Типична станбена област во Шведска изгледа вака.

Една карактеристика на шведскиот начин на живот е паметната употреба на подрумските области. Луѓето често го користат за да ги чуваат своите велосипеди, да создаваат просторија за перење или понекогаш дури и да ја трансформираат во теретана.

Секој апартман има и шкафче за складирање во посебна просторија во подрумот. Жителите на становите ги користат за чување летни гуми, скии, куфери и други сезонски или помалку важни работи. Балконите се користат како простор за одмор.

Белите sидови и белиот мебел се типичен знак за светски познатиот скандинавски дизајн. Повеќето шведски ентериери имаат светли акценти и големи прозорци без завеси.

Велика Британија

Повеќето Англичани се обидуваат да избегнат да живеат во станови. Тие претпочитаат да живеат на периферијата на градот во куќи како овие.

Со оглед на тоа што централното греење не е инсталирано во сите згради, Британците се обидуваат да дадат се од себе за да спречат внатрешна топлина да избега. Тепих во секоја соба, ќебиња и, секако, камин се неопходните елементи на повеќето куќи во Велика Британија. И можеби најнеобичното нешто – славините на мијалниците во Велика Британија обично имаат посебни контроли на топло и ладно.

Во борба со студот, Англичаните прават нивните живеалишта да се чувствуваат супер пријатно и шик.

Јужна Кореја

Повеќе од 80% од корејското население живее во високи станбени згради. Една карактеристична црта на корејските станбени блокови е огромниот број на згради што е видлив од далеку.

Можеби изгледа чудно, но становите во Кореја немаат ходници. Дури и самиот збор „ходник“ може да звучи непознат за локалното население. Влезот на станот е обично многу мал (широк околу еден метар). Значи, при влегување во станот веднаш ќе ги видите вратите што водат кон кујната или дневната соба. Повеќето влезови имаат подни плочки, и тука треба да ги соблечете чевлите пред да влезете во дом.

Апартманите во Кореја се обично мали. Сепак, собите се многу светли благодарение на големите прозорци. Едно нешто што може да изгледа невообичаено за повеќето луѓе е отсуство на када или посебен туш. Тие се заменуваат со обичен одлив на подот од бањата.

Австралија

Австралијците се познати како љубител на живеење во свои куќи, но се поголем број жители (околу 30% од населението) избираат да живеат во станбени блокови.

Повеќето Австралијци живеат во големи куќи со три спални. Просечната големина на домот во оваа земја е околу 80 – 120 квадратни метри. Освен спални соби, типичната куќа располага со дневна соба, кујна, бања, две тоалетни соби и гаража. Некои домаќинства имаат и мала соба за перење и уште една дневна соба. Сите врати обично се направени од стакло.

Индија

Ако некое семејство е релативно богато, тие имаат голема куќа со многу соби. Таквите домови се обично високи два ката со голем двор.

Внатрешниот дизајн на индиските згради е мешавина од модерни западни и источни стилови. Долниот кат обично е окупиран од магацини и штали, додека свечената просторија за прием на гости е на вториот кат. Најдобрата соба во куќата ја има семејниот идол на кој луѓето му се молат двапати на ден. Прозорците на женските спални соби имаат поглед кон задниот двор, бидејќи се смета дека е неправилно жените да гледаат надвор од прозорецот.

Куба

Во Куба, куќите главно се направени од бетон и имаат 1 или 2 спрата. Повеќето домови тука немаат стаклени прозорци. Наместо тоа, луѓето користат дрвени или метални ролетни.

Ако влезете во куќа во Хавана (особено во централното градско подрачје на главниот град), ќе бидете изненадени колку е убава внатрешноста. Изградени во колонијален стил, со високи тавани и антички мебел, овие домови се чини дека се вистински ремек-дела.

САД

Индексот на просечна површина имот по лице во САД е меѓу највисоките во светот, што значи дека типичното американско живеалиште е навистина големо. Куќа која се продава има скоро сè што ви треба за да живеете во неа: тепих низ сите простории, апарати за бања и кујнски апарати. Единственото нешто што тука недостасува е мебел.

Главното правило тука е дека бројот на спални и бањи во една куќа треба да биде еднаков. Во некои домови, секоја спална има бања и многу веројатно и соба за гардароба.

Карактеристика на дизајнерскиот концепт на американските домови лежи во фактот дека ентериерот треба да изгледа пријатно и скапо. Изгледот на повеќето куќи е јасно дизајниран да ги натера посетителите да останат во предниот дел на куќата (што обично изгледа најубаво) и да ги сокрие спалните соби од љубопитните погледи.