Проблемот со проширените вени за жал е честа појава и може да покажува одреден проблем со срцето. Сепак потребно е редовно да одите на лекар и тоа независно од здравата исхрана и вежбањето.

Ова е храната која треба да ја консумирате за да се решите овој проблем:

Боровинки – богати со витамини и го чистат телото од токсини. Боровинките се добри за крвните садови, го зајакнуваат видот и дејствуваат антиканцерогено. Тоа ќе Ви помогне со проблемите со проширените вени.

Цвекло – богато со витамини, добро е за крвта и ги убива клетките на ракот.

Семки, снегулки – полни со витамин Е (витамин на плодноста), но исто така и многу други супстанции кои го поттикнуваат решавањето на проблемите со проширените вени. Покрај тоа, потрошувачката на ореви ќе ја подобри меморијата.

Кокосово масло – едно од најздравите масла. Тоа ги убива клетките на ракот, спречува Алцхајмерова болест, добро е за чистење на крвните садови и нема никакви калории. Исто така е добро за косата, кожата и ги избелува забите на природен начин.

За да се олесни болката од проширените вени, се меша кокосово масло и 3-5 капки етерично масло. Масирајте наутро по неколку минути, во текот на неколку недели.

Куркума – една од најздравите зачини кои ги убиваат канцерогените клетки, има анти-инфламаторен ефект и го зајакнува имунолошкиот систем. Додадете ја во храна или пијалак.

Ве советуваме исто да јадете повеќе домати, бидејќи тоа е добро за срцето и зелен зеленчук.