Начин на приготвување:

1) Загрејте 3 лажици шеќер во метален сад при умерена топлина, но не заборавајте да промешате.

2) Исечете 2 глави кромид на мали парчиња и додадете шеќер. Полека мешајте и додадете 500 грама вода.

3) Варете ја смесата, додека не испари една третина од водата.

4) Оставете ја да се олади.

5) Потоа додадете 2 лажици мед и исцеден сок од 3 лимони. Измешате убаво.

6) Остави ја една ноќ да отстои. Потоа исцедете ја течноста во цедилка и пресипете ја во стаклено шише.

Употреба: Од овој лек е потребно да се конзумира по 1 лажица пред секој оброк. Пијте додека целосно не закрепнете.