Сите треба соодветно да се грижиме за хигиената на нашите заби. Здравата уста придонесува за спречување на инфекции а и таложење на плакта доведува до поголема шанса на кардиоваскуларни болести и дијабетес. Со оваа домашно подготвена паста ќе ги одржите Вашите заби здрави и бели.

Состојки:

-1 лажица кокосово масло

-1 лажичка куркума

-1 до 2 капки есенцијално масло од ментол

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки заедно за да се формира паста. Измијте ги забите а потоа и исплакнете ги. Постапката повторувајте ја секој ден. Куркумата е анти-воспалителна, содржи антиоксиданси и е антимикробна. Ова ја прави совршена за лекувањето на проблемите со заби.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/06/teeth-whitening-rosanna-860x351.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/06/teeth-whitening-rosanna-160x160.jpgМилена СтанишковскаГлаваЗдравјеСите треба соодветно да се грижиме за хигиената на нашите заби. Здравата уста придонесува за спречување на инфекции а и таложење на плакта доведува до поголема шанса на кардиоваскуларни болести и дијабетес. Со оваа домашно подготвена паста ќе ги одржите Вашите заби здрави и бели. Состојки: -1 лажица кокосово масло -1 лажичка...Секој ден нешто свежо