Состојки:

– 10 лажици ленено семе
– 5 лажици мелен сусам
– неколку семки од тиква
– неколку зрна на пченица
– малку семки од сончоглед
– 3 лажици суво грозје
– 1 кг мед

 

Подготовка:

Во голем сад се мешаат сите состојки, со помош на дрвена лажица. Кога смесата ќе се соедини , се става во стаклена тегла.Се препорачува една лажица од овој лек пред појадок и една пред ручек.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/osteoporoza.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/osteoporoza-400x214.jpgМилена СтанишковскаЛокомоторен системЗдравјеСостојки: - 10 лажици ленено семе - 5 лажици мелен сусам - неколку семки од тиква - неколку зрна на пченица - малку семки од сончоглед - 3 лажици суво грозје - 1 кг мед   Подготовка: Во голем сад се мешаат сите состојки, со помош на дрвена лажица. Кога смесата ќе се соедини , се става во стаклена...Секој ден нешто свежо