Рен е еден од најмоќните природни лекови кој што ќе ви ја зголеми меморијата, но и ќе ви помогне во топење на мастите, со кои се борите со години.

Ренот, е богат со витамин Ц, калиум, витамини Б1, Б2, Б6 и, како и железо, магнезиум и фосфор.
Тој го забрзува метаболизмот, го намалува уморот и помага за развојот на добрите бактерии во желудникот.

Подготвување

Од состојки ќе ви треба:

– 125 грама рен
– лимони 4
– 3 лажици мед
– 2 лажици цимет
– ѓумбир парче (околу 2 см).

Во блендер направете каша од рен и ѓумбир. Исцедете сок од лимон, додадете го во смесата, добро промешајте и додадете го циметот и медот. Ставете ја смесата во стаклен сад.

Двапати дневно земајте по една лажица од смесата пред јадење и ако вежбате пред тренинг. Три недели и нема да зажалите, кога ќе видите феноменални резултати.