Костенот има многу полезни состојки за вашето здравје, како што се магнезиумот, калциумот, калиумот, фосфорот, железото и скоро сите витамини од групата Б.

Состојки:

-50 гр. див костен
-200 милилитри 70% алкохол

Подготовка:

Костенот се лупи од неговата обвивка, се ренда ситно на ренде и му се додава 70% алкохол. Оставете да отстои така 48 часа. Алкохолот ќе добие кафеава боја. Откако ќе ја процедите смесата, натопете памук во неа и ставте го памукот до ноздрите неколку минути. Оваа течност можете и да ја мачкате, доколку имате болки во грбот или па колената.

Бонус рецепт:

Костенот се ренда и му се додава малку млеко, по што се прави тесто од овие две состојки. Од тестото се прават мали топчиња, кои подоцна се ставаат во носот за 1-2 минути, два до три пати на ден. Најчесто веднаш по првиот ден гнојот истекува.