Нема ништо подобро од вкусен изладен десерт во топлите денови кои ни доаѓаат, а овој бисквитен ролат, кој е исклучително лесен за правење, е идеален избор со величествен сладок вкус!

Чоколаден ролат

Нема ништо подобро од вкусен изладен десерт во топлите денови кои ни доаѓаат, а овој бисквитен ролат, кој е исклучително лесен за правење, е идеален избор со величествен сладок вкус!
Вкупно време5 ч
Оброк: Десерт
Кујна: француски
Клучни зборови: ролат, чоколаден ролат
Порции: 4

Состојки

 • 300 гр бисквити
 • 110 мл пресно млеко
 • 50 гр темно чоколадо
 • 100 гр путер
 • 200 гр маскарпоне
 • 110 гр шеќер во прав
 • 100 гр кокос

Начин на подготовка

 • Искршете или сомелете ги бисквитите и полејте ги со 80 млпресно млеко. Растопете го чоколадото на водена пареа и измешајте го собиксвитното тесто.
 • Во длабок сад, добро измешајте ги путерот, шеќерот воправ, маскарпонето и преостанатото количество на пресно млеко, до добивање наедна соединета смеса. Додадете кокос (одделете малку за декорацијата) иповторно измешајте ја смесата.
 • Во соодветен сад, поставете хартија за печење и воистиот, исипете го бисквитното тесто. Со раце или лажица оформете го тестото,кое треба да биде еднакво насекаде во однос на дебелината.
 • Премачкајте го со фил и внимателно завиткајте го ролатот,заедно со хартијата. Поставете го во ладилникот на 5 часа, за да добро сезатегне.
 • На крај, извадете го од ладилникот, отстранете ја хартијатаи по желба, декорирајте го ролатот со кокос.