Геопром

Уште еден брод е забележан „лебди во воздухот“ покрај Велика Британија поради бизарна оптичка илузија

Уште еден  брод е забележан како „лебди во воздухот“ крај брегот на Велика Британија во бизарна оптичка илузија што прави да изгледа како да лебди над водата. Необичната глетка е…
Повеќе
Геопром

Запознајте ја „Рипката Моли“: Идеалниот начин да го подобрите имунолошкиот систем кај вашето дете

За секој родител најважно му е здравјето на своето дете, но исто така секој родител знае дека една од најтешките задачи е најмилите да се убедат да консумираат одредена храна…
Повеќе
Геопром

Норвешка го започна најголемиот истражувачки проект за ефектите на маслото од црн дроб на арктички бакалар во битката со Ковид-19 !

На истражувачите од најголемата болница на Скандинавскиот полуостров – Универзитетската болница во Осло им се потребни 70 000 норвежани за да учествуваат во најголемото клиничко испитување досега. Молерс масла од…
Повеќе
Геопром

Од енергичен работен ден, до безгрижна старост со маслото од црн дроб на бакалар

Маслото од црн дроб на бакалар се користи како додаток во исхраната со векови и постојат многубројни докази дека е вистински благодет за здравјето на целото семејство. Бројните бенефиции од…
Повеќе
Геопром

Möller’s маслото од црн дроб на бакалар со одржлив риболов до подобра иднина

Möller’s масло од црн дроб на бакалар се добива од норвешкиот див арктички бакалар, уловен во регионите Лофотен и Вестерален, на норвешкото крајбрежје на Арктикот, каде што се наоѓаат најчистите…
Повеќе
Геопром

5 видови на храна и додаток во исхрана кои ќе ви помогнат да имате зима без настинка и грип

Сезоната за настинка и грип пристигна и можеби е време да размислите како да го зајакнете вашиот имунолошки систем. Понекогаш не е доволно да голтнете една таблета витамин Ц и…
Повеќе
Геопром

Успешната приказна за маслото старо 165 години, поради кое Норвежаните многу ретко се разболувале

Секоја успешна приказна започнува со една или неколку личности кои биле доволно самуверени да ги надминат пречките и да ја остварат својата цел. Таква е и приказната за производот кој…
Повеќе
Геопром

Природен производ со наградуван вкус: Еве како да внесете омега 3 без да се мачите со непријатниот вкус

Омега 3 масните киселини носат многу позитивни ефекти по нашето здравје. Но, сепак за некои луѓе проблем во консумирањето на ваквите производи е „непријатниот“ вкус кој може да го чувствуваме…
Повеќе
Геопром

Омега 3 е најголемиот „заштитник“ на вашето срце и причината за совршена крвна слика

Според последните податоци од Светската здравствена организација акутниот миокарден инфаркт и мозочните удари се главните и водечките причини за смрт во целиот свет. Со децении наназад голем број на истражувачи…
Повеќе
Геопром

Маслото од црн дроб на бакалар е основното „гориво“ за младите и студентите, а еве и зошто !

Откако ќе го завршат средното образование младите луѓе на возраст од 18-25 години прават клучни избори во животот и без разлика дали нивниот избор ќе биде студирањето и наоѓање на…
Повеќе
Геопром

Со Омега-3 до интелигентни и здрави деца

Според најновите истражувања дополнување на исхраната на децата со масло од црн дроб на бакалар е еден од неколкуте ефективни начини за покачување на коефициентот на интелигенција кај малите деца.…
Повеќе
Геопром

Омега 3 и бременоста! Зошто е потребно да се внесуваат Омега 3 масни киселини?

Во основа омега-3 поли-незаситените масти се клучот за оптималното здравје.  Оваа констатација е пред се поради фактот дека човекот не може овие масти да ги произведе сам и нашето здравје пред се…
Повеќе