Без оглед колку и да се трудиме да се грижиме за забите, храната, кафето и текот на времето предизвикуваат расипување на истите. Забите на сите стануваат жолтеникави со возраста.

Па, како славните успеваат да имаат такви светли, совршено бели насмевки цело време? Многу од нив може да поминат часови и часови на стоматолог, но има и други кои наместо тоа користат неколку едноставни трикови за шминкање и резултатите се прилично неверојатни.

Еве ги нивните 4 најефикасни трикови кои се неверојатно лесни:

1. Дефинирајте ја и обележете ја устата со неутрална боја

Моливчето за усни е скоро важно како карминот, но честопати забораваме да го нанесеме. Истото помага да се дефинира линијата на устата за да се создаде многу поголем волумен и да се направи нијансата на карминот да трае подолго. Ако сакате забите да се истакнат и да изгледаат побели, користењето на моливче за усни во неутрална нијанса е одлична идеја. Вашата уста ќе изгледа поволуменозно, а вашата насмевка ќе биде многу посветла.

2. Насочете го вниманието кон вашите очи

Нанесувањето на правилен вид шминка на вашите очи е клучно за да го свртите вниманието од забите и да ги натерате луѓето да се фокусираат на вашите очи наместо на устата. Неколку од задолжителните работи за да се искористи овој совет е нанесувањето на црн туш за очи и многу маскара. Што се однесува до сенките за очи, одете на сини нијанси (како светло сина, виолетова, зелена или тиркизна), што ќе создаде поголем контраст со забите и ќе ги издвои очите. Избегнувајте бои на портокалова основа, бидејќи тие можат да направат забите да изгледаат повеќе жолтеникаво.

3. Носете син кармин

Ова е совет што шминкерот на Бијонсе, Сер Џон, го користеше некое време за да направи насмевките на славните да изгледаат побели. За него, клучот за светла, бела насмевка е изборот на кармини со сини нијанси или ладни нијанси. Ако сакате да бидете смели, можете да изберете виолетова боја. Ако преферирате повеќе класична опција, изберете црвена нијанса на цреша со сина основа или неутрална нијанса со кафеави нијанси. Сите овие нијанси ќе бидат во контраст со вашите заби и ќе направат да изгледаат многу побели. Како и со сенките за очи, избегнувајте портокалови или бакарни нијанси на кармини, бидејќи тие ќе ги направат вашите заби пожолти.

4. Носете многу сјај за усни

Сјајот за усни е совршена алатка за да направите вашата уста да изгледа посветла и поголема. И секако, забите да изгледаат побели. Пред да го нанесете, важно е добро да ги навлажнете усните со мелем. Откако ќе го сторите тоа, ставете кармин со синкави нијанси и, конечно, ставете многу сјај, особено околу средината на усните. Со ова, не само што вашата уста ќе изгледа посветла, туку и забите неверојатно ќе се истакнат.