Обожавателите на здравата исхрана и слабеењето се едногласни, овие 2 вкусни салати, кои притоа се многу лесни за подготвување, се најдобрите доколку сакаме брзо и ефикасно да се ослободиме од килограмите во зимскиот период.

1. Витаминоза

Доколку барем еднаш сте држеле диета, најверојатно веќе сте ја пробале оваа здрава и вкусна салата. Многу едноставна за приготвување, а придобивките од морковите, цвеклото, јаболката и магдоносот се бесценети. Благодарение на сите овие состојки, салатата ќе ви помогне да го намалите вашиот апетит и притоа истата ќе го прочисти вашиот организам од токсини.

2. Цезар салата со пилешко месо

Цезар салатата важи за една од највкусните и најпопуларни салати на светот, а приврзаниците на здравата исхрана најчесто ја порачуваат во рестораните. Иако во класичниот рецепт нема јајца и пилешко месо, нутриционистите препорачуваат истите да се додадат, бидејќи на овој начин ќе ја збогатите салатата и таа многу побрзо ќе ве засити. Но, сепак, избегнувајте го додавањето на мајонезот.