Дури и да сте на диета и да внимавате на вашата фигура, сепак постојат одредени видови на храна во кои може да уживате безгрижно, без да се грижите за калориите и вишокот килограми. Ова се должи на фактот што тие се богати со хранливи влакна, заситуват и се нискокалорични.

Еве кои 15 видови на храна спаѓаат на оваа златна листа, кои секогаш ќе внесат баланс во вашата секојдневна исхрана и кои може секогаш да ги консумирате, дури и да сте на најстрогата диета:

 • Пуканки – Приготвени без масло, содржат само 31 калорија.
 • Целер – Стеблата на целерот се всушност 95% вода.

 • Модар патлиџан – Печен или на скара, модрниот патлиџан содржи само 24 калории.
 • Портокали, грејпфрути и мандарини – Богати со витамин Ц, го штитат црниот дроб и кожата.
 • Диња – Може да ја консумирате безгрижно цел ден, парче диња содржи 60 калории.
 • Тиквички – Порција тиквички содржи 42 калории.

 • Краставица – Најдобриот зеленчук за слабеење, кој го спречува задржувањето на вода и ве прави повитки.
 • Цвекло – Средна порција цвекло содржи 40 калории и е богато со манган.
 • Јајца – Консумирајте варени наместо пржени јајца.
 • Ананас – Помага во согорување на масните наслаги и во забрзување на метаболизамот.
 • Јаболка – Едно јаболко содржи 50 калории.

 • Сливи – Сливите се богати со витамин Ц и калиум и го штитат срцето и крвните садови.
 • Марула – Еден лист марула содржи само 3 калории.
 • Јагоди – Богати со витамин Ц и го спречуваат задржувањето на вода во организамот.
 • Зелка, брокула, карфиол – Порција од овие зеленчуци содржи само 7 калории.