Секојдневните проблеми може да бидат навистина здодевни и непријатни, па затоа е секогаш корисно да имате неколку трикови во ракавот, односно брзи трикови кои можат да ја олеснат вашата дневна рутина, без многу труд.

Денес ви откриваме 15 такви практични совети, кои вредат злато, а кои ќе ви бидат од неверојатно голема помош!

1. Покријте го дното на корпата за отпадоци ѓубре со стар весник

На тој начин ќе се апсорбираат сите непријатни течности кои протекуваат од органските отпадоци.

2. Поставете спојувалка на крајот од лепливата трака

Никогаш нема да морате да се борите повторно да го пронајдете крајот на лепливата трака.

3. Ублажете ги убодите од инсекти со состојка од вашата кујна

Нанесете свеж домат на убодите, за лесно да се ослободите од црвенилото и чувството на чешање.

4. Поправете ги искинатите панталони за секунда

Најдобриот практичен трик е секогаш со вас да имате мал прибор за шиење, за итни случаи за шиење. Никогаш не знаете кога можеби ќе ви треба.

5. Употребете го вообичаениот мелем како подлога за шминка

Мелем за усни одлично функционира како подлога за шминка. Сè останува на своето место од нанесените производи, дури и во топло време, а боите на сенките за очи навистина ќе се истакнат.

6. Посипете мешавина од пченкарно брашно и сода бикарбона на вашата коса за да апсорбира вишокот масло

Направете свој сув шампон домашни состојки од вашата кујна, односно употребувајќи обично пченкарно брашно и сода и добиената смеса нанесете ја директно врз корените.

7. Исчистете ја вашата микробранова печка со оцет

Во сад, измешајте вода и оцет, добиената смеса нанесете ја во микробрановата печка и оставете ја да отстои 5 минути, а потоа избришете ги сите маснотии и дамки со крпа.

8. Отстранете плускавец со помош на паста од вода и сода бикарбона

Нема повеќе болно измачување со плускавците. Само нанесете паста направена од вода и сода бикарбона, почекајте уште малку за да се испакне плускавецот, а потоа отстранете го.

9. Користете приврзок за да го задржите вашиот патент на место

Ако патентот не сака да остане закопчан горе, употребете приврзок за да го решите овој проблем. Само прицврстете го копчето за закопчување на отворениот дел од патентот, пополнете ги дното и поставете го привезокот околу копчето. Кога ќе ги закопчате пантолоните или шорцевите, патентот ќе си остане на свое место т.е горе.

10. Испуштете ја батеријата на масата за да проверите дали е наполнета

Доколку имате слаба батерија и не знаете дали се висока или ниска на моќност, само фрлете ја на масата. Доколку работи слабо, ќе отскокне многу повеќе од батеријата што е целосно наполнета.

11. Употребете лопатка за чистење како вид на инка

Ако треба да наполните сад или нешто слично, но мијалникот не е соодветен за прилагодување, можете да користите чиста лопатка за чистење како фонтана за вода. Само поставете го поширокиот дел под вода што тече и рачката ќе функционира како инка за успешно да го наполните садот.

12. Употребете влажна хартиена крпа за брзо да ги изладите пијалоците

Завиткајте влажна хартиена крпа околу вашите пива, вина или други освежителни пијалоци што се наоѓаат во стаклени садови и поставете ги во замрзнувач. Ова ќе ги олади вашите пијалоци многу побрзо.

13. Избричете ги џемперите со брич

Ова звучи малку чудно, но внимателното бричење на вашиот џемпер со брич ќе го елиминира акумулирањето на влакна од ткаенината и воедно истата ќе ја направи понежна и пријатна за носење.

14. Користете ќеси од црн чај за да ги смирите изгорениците

Летото е прекрасно, но исто така може да биде и дел непријатно. Ако случајно премногу сте уживале во еден сончев ден, употребете ќеси со црн чај натопени во ладна вода и нанесете ги директно на вашата кожа за да ја смирите.

15. Пригответе оброк во 2 чинии во микробрановата печка, употребувајќи шолја за чај

Ова е многу едноставно и генијално. Ставете една чинија на плочата за вртење, до неа поставете наопку свртена кригла или шолја за чај, а потоа ставете ја другата чинија на врвот т.е на дното на чашата. Сега веќе нема потреба да чекате да ги приготвувате оброците еден по друг, туку веќе можете истовремено