И покрај стереотипите, современата мода не е наменета само за 20-годишните убавици. Постојат толку многу модни парчиња кои лесно може да се пронајдат во секој бутик, а кои совршено ќе одговараат на сите жени, на секоја возраст.

Токму следните 14 модерни модни парчиња се вистински доказ за ова:

1. Сакоа

2. Долги светли џемпери

3. Класични кошули

4. Карирани кошули

5. Кошули под блузи

6. Шапки

7. Тексас палто

8. Комбинезони

9. Шалови со шари

10. Бели панталони или фармерки

11. Фустан со ремен

12. Класичен мантил

13. Блуза со прерамки при деколтето

14. Кошула – фустани